Jak uspořádat školení? Poučte se z našich chyb

Mám za sebou více jak 60 celodenních školení v různých firmách. Pokud chcete jedno takové školení uspořádat, stojí za tím hodně práce. A chyby jsou drahé. Pozvete lidi, jsou tam celý den, a když se něco nepodaří, nemáte možnost to vrátit zpět. Zároveň, pokud školení bylo samo o sobě ztrátou času a bylo na něm např. 20 lidí, máte tak dvacet člověkodní vyhozených oknem. Au.

Rád chodím na školení jako účastník. Na jednom jsem byl zrovna minulý týden. Nejen, že si ho můžu sám vychutnat bez té práce, ale zároveň se naučím něco nového a může mě to v lecčem inspirovat.

Přitom podle mě „školení“ vnímá spoustu lidí něco jako nutné zlo, nebo jako vyhozené peníze. Na co si dát tedy pozor a jak uspořádat školení, které opravdu stojí za to?

Mějte nejprve v hlavě jasný výstup. Co budou umět účastníci, až odejdou z vašeho školení? Tím začněte, jasně to písemně formulujte. „Inspirovat“ je k ničemu, to opravdu nestačí. Co budou umět nového?

V čem se odlišíte oproti knize, online kurzu? Školení je tak asi 50x dražší než kniha. Přitom vám kniha může docela dobře změnit život. V čem se odlišíte? Na internetu je milion článků zdarma. Proč by někdo měl tedy za vaše školení platit?

Můžete to udělat zážitkově? Na tomhle jsme si ze začátku lámali zuby. Za mne by školení mělo mít min. 80 % různých aktivit. A ty je potřeba střídat. Pokud to můžete udělat opravdu zážitkově, tak je to ideální. Kdo by nechtěl jet třeba na takovýto fototábor? Nedivím se, že mají stále plno.

Střídejte různé aktivity. Zase, na tomhle jsme dříve málo pracovali. Střídejte kolik jen aktivit vás napadne, protože plně se dokážeme soustředit jen asi deset minut.

Dejte něco zdarma. Jídlo a pití minimálně. Lidé milují pití a jídlo zdarma. Opravdu, dobře se najíst a dobré kafe zdarma, to už je pro spoustu lidí dobrým tahákem. Možná to zní primitivně, ale plný žaludek je první slušný výsledek, co vaše školení může mít. Na naprosté většině obyčejných školeních je opravdu špatné jídlo (nebo žádné) a nepitelná káva z automatu (nebo žádná).

Začněte přemýšlet jako pětihvězdičkový hotel. Proč spoustu lidí platí za drahé hotely, když se stejně dobře mohou vyspat v hostelu? To je otázka, kterou si kladu před každým školením. Za mne to je o drobnostech. Že v první řadě bude vše očekávatelně fungovat. Za druhé, že jste schopni reagovat na problémy rychle a jasně. A za třetí, že dáváte osobní přístup. Ať už je to ručně napsaná kartička na stole ve vašem hotelu, nebo recepční, který si dal tu práci vám ukázat, kde je posilovna a jak se používá který stroj. Nebo barman, co si pamatuje váš oblíbený drink. Školení není hostel, školení je cenově na úrovni právě 5* hotelu. Začněte tedy tak přemýšlet.

Tyhle tipy vám pomohou dotáhnout školení do zdárného konce. A pokud vás zajímají další tipy, podívejte se třeba na poslední video Šťavnaté slajdy.

Šťavnaté slajdy #12: Korporátní mluva, management speak, buzzwords

Proaktivita, integrované cloudové řešení na katování kostů, dývlopmenty, aktivizace lidského potenciálu.

Jedou buzzwords kanóny naplno? Pokud máte touhu dát do vaší prezentace některé z nicneříkajících fázi, zastavte se. Dejte si kafe a podívejte se na naše nové video Šťavnaté slajdy, tentokrát právě na téma korporátní mluva alá management speak. 

A my vám budeme zase rozumět.

Corporate B.S. Generator jako bonus, mrkněte, je s tím docela sranda.

Úspěch školení závisí na vás - jak si ze školení odnést maximum

Úspěch školení často závisí na samotných účastnících, tedy na vás. Někdy je školení vyloženě trága, pak není co si odnést a chyba jde za prezentujícím. Problém je ale, že tohle se už tak často neděje. Firmy si hlídají, za co dávají peníze.

Ohlídat si zpětnou vazbu ze školení není žádný problém. Podíváte se výsledky hodnocení a máte jasno, jestli měl workshop úspěch nebo ne. Problémem ale je, že workshop, to je něco jako seminář zvedání činek. Dosáhnout reálného úspěchu, tedy změny, je daleko těžší, než dosáhnout popularity (tedy dobrého hodnocení).

Na školení se třeba dozvíte, jak dobře zvedat činky. I si to párkrát s trenérem třeba vyzkoušíte. Naučíte se různé triky, jak se činky zvedat mají a jak ne.

Co ale za vás žádné školení, trenér, workshop neudělá, je zvedat ty činky. Zvedat je každý den tak, abyste byli opravdu lepší a posunuli se někam dál, posílili svoje dovednosti a zvykli si na to dělat věci jinak.

Dobré školení vám může předat informace, skvělé by vás mělo spíše nadchnout. Informace už jsou dnes skoro všude (a dost často zadarmo, jako třeba naše videa na YouTube). Informací máme tedy více, než potřebujeme. 

Potřebujeme (i vy potřebujete) tedy více praxe, vyzkoušet si vše jak funguje a hlavně najít opravdu smysl v tom, zvedat ty činky a proč byste je měli zvedat každý den. Proto úspěch školení závisí na vás.

Začnete zvedat, pravidelně? A co kdybyste předali ostatním to, co jste se sami naučili? Není to právě ten způsob, jak se sám naučit nejvíce?

Hledáte novou inspiraci k prezentacím?

Pokud hledáte novou inspiraci, zajímavé knížky týkající se prezentace, nenechte si ujít nové video ze série Šťavnaté slajdy.

Pokud se vám naše videa líbí, sdílejte je. Pomůžete tím tak ostatním a my budeme mít radost z toho, že vidíme reakci okolí. Díky!

Dva snadné kroky k tomu, aby byla vaše prezentace lepší

Ukazuje se, že není potřeba mnoho magických triků, aby vaše prezentace byla lepší. Počítám s tím, že když už jste tady a čtete tenhle blog, prezentace vás zajímají. Pokud chcete být lepší, stačí často dva poměrně snadné kroky.

Možná jste si koupili nějaké knížky o prezentacích, možná se díváte na nějaká videa, sledujete podcasty a říkáte si, jak být v prezentacích lepší. Jak bojovat se strachem, jak se naučit mluvit, stát zpříma, nemít problém s očním kontaktem?

Máte problémy s mluvením? Těžko. Proč byste je měli mít. Mluvíte každý den, je to věc, kterou neustále děláte. Je de facto nemožné nekomunikovat.

Stejně to platí v prezentacích. Pokud se chcete vylepšit, prezentujte daleko častěji než teď. Berte si co nejvíce příležitostí v práci, co můžete. Prezentujte v různých klubech (Toastmasters, například), nabídněte nějaké neziskovce, škole nebo jiné instituci, že pro ně budete prezentovat zdarma, nebo prostě jen pozvěte pár známých / kolegů a udělejte prezentaci pro ně. Tu natočte na kameru a dejte na YouTube. Nebo za pár korun vypište veřejný kurz (s tímhle vám může zase pomoci třeba Naučme se).

Druhý krok je těžký, chce úsilí a ne každý ho dělá. Je to získání zpětné vazby od účastníků (co nejlepší) a zároveň si sám sednout a zamyslet se nad tím, co příště zlepšit. Účastníkům dejte formuláře na zpětnou vazbu (nebo jim pošlete odkaz na jednoduchý Google Forms). Poproste je především o konkrétní tipy na to, co byste mohli zlepšit a které části prezentace jim přišly nejlepší. Ano, potřebujete vědět i ty, které byly nejslabší – ty můžete příště vypustit. Pokud se jich budete ptát, dost často se vám stane, že uslyšíte jen chválu, nebo si naopak všechny tipy nezapamatujete. Psaná forma je v tomhle daleko lepší.

Pak si ale sami sedněte a zeptejte se, co se vám opravdu povedlo a co naopak ne. Najděte místa, která můžete změnit a zlepšit. Překvapili jste zároveň posluchače něčím extra? Pokud ne, přidejte něco extra do vaší prezentace. Něco, co si zapamatují.

Prezentujte častěji (každý týden, každý den?), sbírejte zpětnou vazbu a zároveň si sami vždy sedněte a přemýšlejte, jak prezentaci zlepšit. To z vás za rok udělá jednoho z nejlepších řečníků ve vašem okolí.

Kdybych měl dát k prezentacím několik tipů, byly by to tyto

Na webu je tisíc tipů a na trhu milion knížek, které si můžete přečíst o prezentacích. Stejně tak o jiných tématech. Jak ale víte, některé tipy, které jste v životě dostaly, vám pomohly opravdu něco změnit. Jiné jsou zajímavé, ale nemají reálně velký dopad. Jsou pro člověka, co už je profíkem a tenhle malý tip ho může posunout o milimetr dopředu.

Pokud ale potřebujete o metr dopředu v prezentacích, vybral bych za roky pořádání workshopů, pracování s profesionály a řešením toho, jak udělat opravdu skvělé prezentace tyto tipy.

Před prezentací se osobně pobavte s pár lidmi s publika. Jo, může vám pomoci udělat si persony, představovat si kdo asi na vaši prezentaci přijde a brainstormovat na tohle téma půl dne. Ztráta času. Není nad to pozvat pár lidí na kafe a pobavit se s nimi. Pokud jde o pracovní prezentaci, pak vás zajímá především, co v práci řeší, s jakými problémy jim můžete pomoci a jejich zvyky – vědět jak fungují, čemu věří. Pokud se nejde sejít osobně, zatelefonujte si nebo zjistěte od třetí strany (to je ale daleko méně efektivní).

Buďte na místě o 35 minut dříve. Klidně i o hodinu a dejte si kávu v přilehlé kavárně. Většina lidí chodí na prezentace hrozně pozdě. Nejen, že pak nebudete mít čas na pořádnou přípravu, ale nebudete vypadat ani profesionálně (chodíte pozdě) a zároveň nebudete mít čas se pobavit s lidmi v té dané firmě / prostředí a okouknout, jak to u nich chodí. Je k nezaplacení přijít dříve, dát si v klidu kávu, zapojit si v klidu počítač a projektor, pobavit se s lidmi a až pak začít.

Skončete o pět až deset minut dříve (podle délky). Naprostá většina prezentací přetahuje čas. Je to jednoduché. Jak se dostanete do flow vaší prezentace, rádi přidáte nějaký příběh, nějaký tip, mluvíte trochu déle (když už jste v tom flow, že). Pak je vám líto skončit trochu dříve. To je sice hezké, ale je vždy lepší končit dříve, než později. Proč? Protože na konci pokud máte čas, můžete se s posluchači pobavit, řešit jejich konkrétní dotazy. To je často větší přidaná hodnota pro ně než samotná prezentace. A když opravdu skončíte i tak dříve, jen dobře. Kdy naposledy vám vadilo, že nějaká porada skončila o pět minut dříve? Je iluzí si myslet, že v prezentaci více znamená méně.

Při přípravě vaší prezentace přizvěte někoho, kdo není odborníkem na vaše téma. Možná si myslíte, že všemu co chcete říct, je dobře rozumět. Že je to jasné, že to zná každý. Ne, nezná. Dost často používáme zbytečná slova, dlouhé výrazy, nejasné grafy jen proto, že si myslíme, že je to vše jasné, máme okolo sebe lidi, co nám říkají to samé… a pak prezentujeme lidem, kterým to jasné vůbec není. Pozvěte na oběd / kafe kolegu, kamaráda, přítele či přítelkyni. To je úplně jedno koho, a představte mu vaší prezentaci a slajdy (ještě jako koncepty, ne finální verze!) a poproste ho o kritické rady. On / ona dostane kafe či oběd zdarma a vy máte cenné rady v ten správný čas.

Nejde jen o informace, kde o to, jak nadchnete ostatní pro změnu. Tak naférovku, jedině pokud jste vědec, nebo opravdu boříte pravidla ve vašem oboru (což je tak asi jedno procento z nás), nepřinášíte v prezentaci dost často nic tak převratného, co by nešlo najít někde na internetu. A zdarma. Tudíž, v prezentaci nejde tak jen o informace, ale jde především a často o to, jak nadchnete ostatní pro změnu. Protože to je to, o to co tu jde. Článek někde na webu? To nadchne opravdu jen znalce. Ale osobní příběh, co jste vy udělali, kam vás to vyšvihlo, a že ostatní to těmito třemi kroky mohou udělat taky – to táhne, to je něco, co chceme slyšet.

Lidé nechtějí sedět a poslouchat, chtějí něco dělat. Poslouchaná prezentace má za výsledek „jo, super prezentace, fakt zajímavá… a nic jsem ve svém životě nezměnil“, zato prezentace (řekněme workshop), kde lidé pravidelně něco musejí udělat, něco si vyzkoušet (a něco, co není vůbec lehké), tak to je přesně ta prezentace, kterou si lidé opravdu zapamatují a něco si odnesou.

Poznat vaše publikum, být na místě výrazně dříve, končit o trochu dříve, přizvat někoho třetího, přenášet nadšení a nechat je něco dělat. To by byly tipy, které bych vám dal, kdybych měl vybrat jen několik.

Bullshit - ale já vůbec nerozumím tomu, co říkáte

Tak schválně, použili jste / slyšeli jste někdy fráze jako:

  • quickly maximize end-to-end growth strategies
  • globally harness progressive models
  •  dynamically cultivate backward-compatible sources
  • efficiently maximize intuitive information
  • interactively orchestrate go forward platforms

Nebo snad třeba „uniquely unleash cloud-ready core competencies“? Zkuste tyto fráze porovnat s novým plánem Tesly Motors (Master Plan, Part Deux):

  1. Vytvořit malosériové auto, které bude nutně drahé
  2. Použít peníze z jeho prodeje na vyvinutí auta ve středně velké sérii za nižší cenu
  3. Použít peníze z jeho prodeje na vytvoření dostupného, velkosériového auta a
  4. Poskytovat solární energii. Bez legrace, to je doslova na našich stránkách už 10 let.

První fráze je typický bullshit, se kterým si můžete zahrát Bingo nebo si o něm přečíst celý slovník nebo si pohrát s tímto úžasným generátorem korporátního bullshitu (ze kterého pocházejí fráze na úvodu). Nikdo mu nerozumí, nikdo neví, co znamená a všechny nudí. Jde o prázdná, zbytečná slova.

Druhá část od Tesly Motors je naopak jasný, konkrétní plán co se má dělat a jaké to má pořadí. Každý si představí auto, každý chápe postup, jak se chtějí dostat k velkosériovému autu. Je to napsáno jasně, stručně, s konkrétními body.

Chodí mi hodně emailů, čtu různé zprávy. Poslední dobou ale přibývá těch, které jsou čistý bullshit. Nevíte, co to znamená, nevíte, co si z toho odnést. A nejhorší na tom je, že hodiny budete psát text prázdných frází a… nikdo o něm potom mluvit nebude, nic se nestane, nic se nezmění. 

Pokud je ale vašim cílem změna, je čas s vaším psaným jazykem něco dělat. V tomto nám může pomoci George Orwell a jeho tipy k lepšímu psaní:

  1. Nikdy nepoužívejte delší slovo, pokud kratší stačí.
  2. Pokud můžete nějaké slovo odstranit, vždy ho odstraňte.
  3. Nepoužívejte pasivní formu, ale aktivní.
  4. Nepoužívejte cizí frázi, vědecké slovo nebo žargon, pokud existuje jeho ekvivalent v běžné řeči.

V originále jeho eseje Politics and the English Language o lepším psaní najdete pak krásnou pasáž Meaningless Words.

Ne, nepište prázdná slova, nic neříkající fráze. Ano, pište konkrétně, jasně. Lidem musí být jasné Co, Kdo, Kdy, Kde, Jak a Proč? Pokud jim to jasné není, váš text znovu upravte. Tohle jednoduché pravidlo vám zachrání spoustu času.

Nebaví vás prázdné fráze? Pak tenhle článek sdílejte, prosím. Pomůžete ostatním, pomůžete nám všem. Díky!

Proč si dávat pozor na snadné cíle

Snadné cíle komplikující následně život jsou právě ty, na které byste si měli dávat největší pozor. Zní racionálně, ale odvedou nás od toho, co skutečně chceme a od toho, co je náročné získat.

Snadný cíl může být manželství. Někoho najít, dostačně na nej působit a máte hotovo. Vytvořit fungující vztah je ale daleko těžší. Snadným cílem může být mít vůbec nějaký vztah. Hledání té pravé stojí nějaký čas a nějaké úsilí, daleko snadnější je vzít prvního potenciálního partnera, co přijde. Snadným cílem může být nechat vaše vzdělávání na vašem zaměstnavateli. Proč bych se snažil, když mám ve firmě už firemní školení?

A najednou v tom lítáte. Místo toho, abyste pracovali na něčem, co třeba trvá půl rok, rok, dva roky získat, řešíte akorát problémy, které z dosáhnutí snadného cíle vyplývají.

Vaším snem bylo třeba koupit si drahé auto. Nic proti tomu. Těžký cíl by byl na tohle auto si vydělat třeba aktivitami po večerech a víkendech po vaší práci. Komu by se chtěl ale věnovat ten čas, když můžete teď hned zajít k dealerovi a auto si vzít na leasing? Snadný cíl.

Nesouvisí to jen s odkládáním současné spotřeby, abyste se měli v budoucnu lépe. Souvisí to s tím nenechat si odvádět pozornost od věcí, které je těžké získat. V případě auto by to pak byly starosti s tím, jak ten leasing platit každý měsíc. Přitom to možná chtělo naopak se uskromnit, věnovat každý večer dvě hodiny nějaké vícepráci a tyhle peníze si dávat bokem a část zpětně investovat. 

Zamyslete se, které vaše cíle mohou být snadné a mohou jen odvádět vaši pozornost. Napadají vás takové? 

Šťavnaté slajdy #10: Jak si připravit konkrétní téma prezentace

Někdy dostanete zadání prezentace, někdy ji vymýšlíte úplně od nuly. Tak jako tak je téma prezentace jedna z prvních věcí, kterou se musíte zabývat. Pokud jedno také téma právě řešíte, nenechte si ujít další video ze série Šťavnaté slajdy, tentokrát zaměřené právě na přípravu konkrétního tématu.

Jak vybrat místo k prezentaci

Prostředí bude formovat zážitek vašich posluchačů i to, jak dlouho vás vydrží poslouchat. Je potřeba, aby se na místo snadno dostali, cítili se v něm dobře a na místě měli vše, co potřebují.

Několik bodů k výběru místa vaší prezentace, školení, workshopu či konference:

  • K místu by se mělo snadno dojet autem, MHD, ideálně i na kole. Čím dražší je vstupenka na vaší prezentaci, tím více lidí pojede autem. Místům, kde se dá špatně parkovat (kde je všude modrá zóna) se vyhýbejte jako čert kříži.
  • Na místě by mělo být jasně označeno, kde se vaše prezentace koná. Tohle se neustále podceňuje, na posledním školení jsem opět musel hledat, kde se prezentace koná. Nestačí mít ceduli na dveřích jedné z pěti zasedaček v celém hotelu. Jak to řešit? Jednoduše, před vchodem/v recepci mějte výrazný stojan s cedulí, která hned navede posluchače na místo. Nikdo nechce nic hledat a pokud jste v Praze, nikdo se nechce nikoho ptát, s někým cizím mluvit.
  • Místo by mělo mít okna, ideálně slušný výhled. Nikdo nechce sedět v kopce, přitom se spoustu prezentací děje v zasedačkách bez oken. Nemám s nimi dobrou zkušenost, přesto je najdete v každé druhé firmě. Lidé jsou pak snáze unavení, chybí tam často čerstvý vzduch a mají pocit, že sedí v kopce.
  • Na místě zajistěte teplo a čerstvý vzduch. Tohle se zdá možná jako samozřejmost, ale není tomu tak. Buď tam není klimatizace a v létě je tam čtyřicet stupňů, nebo naopak klimatizace chladí na maximum a lidé už neví, čím se ještě přikrýt. Teplota by měla být tak akorát. Nikdo nechce sedět v průvanu, pod klimatizací nebo vedle větráku - myslete na to.
  • Místo by mělo mít dostatek vody (příp. džusu a jiného pití) a skvělé kávy. S vodou často není problém, se skvělou kávou ano. 
  • Pokud to akce dovoluje, zařiďte také kvalitní občerstvení. Zařídit ještě k tomu třeba kvalitní oběd pro 20-30 lidí, to je kapitola sama o sobě. 
  • Na místě buďte minimálně o půl hodiny, ideálně o hodinu dříve. Nevěřili byste, co všechno se může v den prezentace pokazit, přestat fungovat a co budete muset řešit.
  • Slajdy mějte v počítači, na USB flash disku a ještě v cloudu. Připravte se na variantu, že přestane fungovat projektor (stalo se mi už 2x), že přestane fungovat váš počítač (zatím se mi nestalo, ale jednou se určitě stane) nebo že vám nepůjde prezentér (také se už jednou stalo, protože mu došly baterky).
  • Mějte náhradní baterky do prezentéru.

Které body byste doplnili vy? Těším se, napište mi do komentářů. Díky!