37 způsobů jak být lepším

rawpixel-com-274858_small.jpg

Často přemýšlím jak se posunout. Jak zlepšit svůj osobní, profesní život.

A jak si při tom všem udržet zdraví v nejlepším stavu.

Pokud stejně jako já hledáte způsob jak být jednoduše lepším, tady je pro vás seznam 37 nápadů jak můžete být novým člověkem. Některé jsem si už vybral, některé si vyberu jak tohle dopíšu.

Co si vyberete se mnou?

 1. Pište pravidelný blog. Nebo si pište deník. Psaní vás totiž naučí lépe myslet.
 2. Střídejte práci ve stoje a v sedě. Občas si udělejte od práce přestávku. Uvidíte dramatický nárůst energie.
 3. V dopravním prostředku si čtěte knihu nebo poslouchejte audioknížky/podcasty. MHD je univerzita na kolech.
 4. Jezděte na kole / choďte více pěšky. 8000 kroků denně je dobrý cíl.
 5. Naučte se pětiminutový set jógy. Zmizela mi bolest zad, nálada šla nahoru. Doporučuji cvičit ráno.
 6. Po práci si dejte šlofíka na 20 minut ať máte do večera sílu.
 7. Pokud můžete, dejte si šlofíka v práci. Pokud ne, sedněte si na klidné místo, natáhněte nohy a na pět deset minut zavřete oči.
 8. V psaní používejte ženská jména a pozice a příběhy, kde se vyskytují ženy. 
 9. Naučte se klást lepší otázky. Fakta máte do sekundy v telefonu.
 10. Naučte se další cizí jazyk. Němčina mi dala neskutečně zabrat, ale po tom, co jsem byl schopen v ní vést poradu jsem se cítil znovuzrozený. Stačí pro začátek filmy a videa na YouTube a aplikace typu Duolingo
 11. Odpusťte všem. 
 12. Poděkujte za vše, co máte. Pobavte se s někým, kdo má zdravotní problémy nebo si projděte nemocniční areál. Uvědomíte si, že pokud máte zdraví a můžete pracovat, jste šťastný člověk. 
 13. Zavolejte někomu, komu jste už dlouho nezavolali. Hned teď.
 14. Zkuste tři měsíce šetřit každou korunu. Uvidíte jak posunete své úspory směrem k vašim snům. Žádné avokádo, kafíčka a bio fresh fair trade mangový džus.
 15. Napište knížku. To je kniha, která vám opravdu změní život.
 16. Věnujte staré oblečení na charitu. Takové ty kontejnery na staré oblečení bývají blízko.
 17. Pokud chcete přispět na charitu finančně a zároveň nedávat za to nic ze své kapsy, tankujte jako já u Shell a převeďte pak všechny své body Kapce naděje. Můj roční sběr před několika týdny přistál na jejich účtu. 
 18. Každý měsíc přečtěte jednu knížku.
 19. Vyzkoušejte si jeden víkend o samotě. Klid léčí.
 20. Uvědomte si, že většina problémů, které řešíte, jsou pravděpodobně kraviny.
 21. Čas od času cestujte do ciziny, alespoň na týden. Otevírá to oči.
 22. Naučte se pít skvělou kávu. Život je dost krátký na to, abyste pili špatnou kávu. Na doma vám stačí mlýnek po babičce, kvalitní zrna a frenchpress. 
 23. Kupujte věci z druhé ruky. Zahradní nábytek nás stál pakatel, v IKEA byl za desítku. Ojeté auto, hodinky z druhé ruky, nábytek.. to vše nabízí slevy v řádu tisíců.
 24. Minimalizujte počet věcí, které potřebujete. Vyhoďte deset věcí, které vlastníte.
 25. Investujte hodně peněz do těch pár věcí, které používáte každý den. Minimálně počítač, mobilní telefon a diář.
 26. Naučte se prezentovat. Už nestačí zalézt do nory a tam vytvářet hodnoty.
 27. Zdravte nahlas a s křestním jménem, děkujte kolegům za jejich práci. Jasně, makáme často pro prachy.. ale i tak se můžeme ke kolegyním a kolegům chovat s úctou. Aby se těšili do práce.
 28. Vezměte iniciativu do vašich rukou. Vidíte, co by šlo zlepšit? Jděte to zlepšit. 
 29. Nečekejte. Lidé čekají na to, až budou mít.. až budou tam a tam.. nejlepší čas je právě teď.
 30. Choďte pravidelně do lesa či parku. Zelená příroda má blahodárný účinek.
 31. Choďte do zeleně bez sluchátek, uvidíte co všechno uslyšíte.
 32. Nejdříve poslouchejte, pak se ptejte a pak teprve mluvte. Lidé, kteří neustále mluví, všechny jen otravují.
 33. Řiďte se pravidly, které mají smysl. Kašlete na ty, které smysl nemají.
 34. Jezte pětkrát denně, do práce si vezměte svačiny.
 35. Naučte se meditovat. Ne, to není nějaké šílené cvičení. Stačí sledovat svůj dech, pět minut.
 36. Pokud do práce chodíte pro peníze.. naučte se chodit pro co nejvíce peněz.
 37. Naučte se začínat a končit v práci ve stejný čas. Limity jsou produktivita. 

Nečekejte

Photo by rawpixel.com on Unsplash.

Nikdo si není jistý. Napíšete si raději business plán?

Šťavnaté slajdy vznikly před šesti lety. První workshop jsem udělal za 300 korun pokud se nepletu a vůbec se divím, že se někdo přihlásil.

Teď po šesti letech, po desítkách firemních trénincích je mi jasné, že to byl správný krok. Dokážu si spojit co vedlo k čemu a šel bych do toho určitě znovu.

Jenže když jste na začátku, vůbec netušíte jestli to vyjde. Jestli to za šest let bude něco většího, nebo se místo toho budete topit v problémech. Nikdo si není jistý.

Je ale lepší zkusit jít s kůží na trh, něco prodat, zeptat se na zpětnou vazbu, zlepšit váš produkt a takhle pokračovat dál. Jeden prodej vám o vašem produktu řekne víc, než deset business plánů.

Univerzita, iCollege - to jsou všechno užitečné věci. Ale prodávat musíte sami. A kdo bude prodávat za vás? Nikdo

Napíšete si raději business plán?

K cizím se chováme lépe jak k vlastním

Skoro po patnácti letech odcházím z mé první banka k jiné. Podmínky se změnily natolik, že se mi už roky nevyplatilo zůstávat. Byl jsem s nimi jen z lenosti a obavy přejít k jiné bance, konečně jsem se ale rozhoupal.

Za pár dní si toho možná všimnou, když u nich budu rušit staré konto. Mám takový pocit, že to nikdo nebude řešit. Že mě nikdo nebude přemlouvat ani nabízet lepší podmínky. Přitom je to příležitosti spláchnutá do záchodu.

Na poradách marketingu den co den sedí spoustu lidí a přemýšlí jak utratit miliony korun za to, aby získali nové zákazníky. Nikdo ale už nechce utrácet ani statisíce za to, aby ukázal, že si současných zákazníků váží.

Představte si, že by za vámi váš partner po patnácti letech přišel a řekl vám, že od vás odchází. Možná by vás to zničilo, možná byste to pár dní zapíjeli v hospodě. Pochybuji, že byste reagovali jako korporace, suše poděkovali a ukázali partnerovi dveře. 

Chovejte se k zákazníkům jako k partnerům. Nebude pak překvapením, že si vás budou vážit.

Chovejte se k vlastním lépe jak k cizím. Proč? Protože se často chováme k vlastním ještě hůř jak k cizím.

Moje filozofie: práce je to jediné, co po vás zůstane

 Ne každé pravidlo má smysl následovat.

Ne každé pravidlo má smysl následovat.

Přemýšlel jsem, že by bylo dobré dát svou současnou životní filozofii sem na blog. Mě to donutí se zamyslet nad tím, co je vlastně pro mě důležité.. a někoho z vás to vlastně může inspirovat.

Práce je to jediné, co po vás zůstane.

Když jsme byli s kamarádem na střední (zdravím Tě, Vojto!), tak jsme se vsadili, že budeme do 30 opravdu bohatí, nebo se raději zabijeme. Dnes už bych sebevraždu v případě kariérního neúspěchu nespáchal, ale byl to pro mě asi projev hluboké touhy něco v práci dokázat. 

Pracujeme pro peníze, jasně. Nevěřím, že člověk chodí do práce a vstává s obrovským nadšením a neutuchající touhou po práci. Možná někdo, já ne. Nicméně to co mě na práci baví je to, že její výsledky jsou to jediné, co po vás na světě zbude. Ještě také děti (když budete mít štěstí).

Čas máte na všechno, zdraví jen jedno.

Málokdy spěchám, nedává to smysl. Budou to už skoro dva roky, co jsem začal muset řešit zdraví (o tom, pokud dostanu odvahu, třeba někdy jindy - nicméně jedno takové upřímné přiznání o mozkové příhodě najdete tady). Jak přijdou první zdravotní potíže, pravidelné návštěvy nemocnice a léky, uvědomíte si jedno - máte čas na všechno. 

Máte čas na cvičení, pořádnou stravu i klidný oběd. Máte čas na dovolenou, na vaše přátele i na pravidelný odpočinek. A pokud si ten čas nenajdete (a zdravotní potíže mít budete), čeká vás bezmocný koloběh doktorů, bolesti a stavů totálního zoufalství. Máte čas na všechno. A pokud máte pocit, že ne - počkejte do prvních zdravotních problémů. Ukážou vám, že i bolavý zub je horší jak hladomor v Africe.

Udržuj kvalitní vztahy, protože většině lidem jsi u zadku.

Většina lidí by obešla vaše bezvládné tělo na ulici, pokud byste dostali infarkt. Naprosté většině lidí na tomhle světě jste ukradení. Což nás dostává k myšlence, že je potřeba si nesmírně vážit těch lidí, kterým na vás záleží. A to je v době instantní těžké. Možná máte pocit, že si někoho najdete na dvě kliknutí. Není to tak, do postele možná, ale ne na pořádný vztah.

Pohyb, spánek, strava.

Pro mě tři svaté pilíře zdraví, dobré nálady a normálního života. Řešte všechny tři, protože jsou vzájemně propojené. Pohyb vám pomůže lépe usnout, kvalitní spánek vám pomůže mít více energie na pohyb a strava ovlivňuje jak vaši vůli, tak energii a náladu. Podceňoval jsem všechny tři (kromě snad spánky), teď řeším všechny tři.

Hodně vydělej, rozumně investuj, chytře ušetři.

Hodně vydělávat nestačí. Můžete brát sto měsíčně, ale když osmdesát utratíte, jste na tom finančně stejně jako ten, co bere dvacet. Baťa považoval za základní finanční přemýšlení tuhle rovnici a já si ji stále připomínám. 

Jak vám přijde výplata, dejte si peníze bokem a žijte se zbytkem. Jednoduchá rada, velmi dobré výsledky.. A ještě jedno - halíře dělaj talíře. Dávejte si pozor na malé výdaje. Časem se z nich stávají výdaje velké. Tisíc korun měsíčně je dvanáct tisíc ročně a sto dvacet tisíc za deset let. Dívejte se na to takovýma očima.

Co chceš? Jdi za tím. Neřeš moc ostatní.

Je dobré vědět, co chcete. Jestli si chcete koupit Mustanga, jděte za tím, vydělejte si na něj a kupte si ho. Nenechte si radit od lidí, kteří jezdí ojetou oktávkou. Mají nejspíše jiné životní priority, než vy. Stejně tak, pokud si kupujete ojetá auta a co ušetříte raději investujete. 

S životem je to jako s šampónem na vlasy. Většině lidí vyhovuje něco jiného a je to velmi individuální otázka. Všechny věcí a cílů je velmi individuální otázka. Neposlouchejte tedy příliš ostatní a jděte si za svým.

Čtěte knihy. Ne články.

Je lepší číst dlouhé knihy. Naučí vás lépe přemýšlet, naučí vás vidět svět jinýma očima. A zlepšíte se tak postupně v čemkoliv chcete, velmi levně. Klidně kupujte z ebay nebo odjinud knihy z druhé ruky. Knihy jsou super a stojí pakatel.

Kdo vám řekne

..abyste začali cvičit?

..abyste poslali rodině pohlednici z dovolené?

..abyste nechali přítelkyni milý vzkaz na lednici?

..abyste vaše nejvěrnější zákazníky zdravili jménem?

..abyste zlepšili váš systém objednávek?

..abyste měli osobní přístup?

..abyste na sobě začali pracovat?

Tyhle nápady vám typicky nikdo neřekne. Musíte se jich ujmout sami, sami na ně přijít, zajímat se o ně a něco na nich opravdu udělat.

To klíčové slovo je iniciativa. Ve škole nás ji bohužel neučili. 

O to víc ji potřebujeme.

Těchto šest knih vám může docela změnit život

V poslední době jsem přečetl (nebo čtu) několik knih, které mohu vřele doporučit. Podívejte se na tenhle seznam a vyberte si ty, které vás budou bavit.

Knihy vám docela mohou změnit život k lepšímu. Otázka je.. jste ochotni jít do změny?

China's Economy: What Everyone Needs to Know. Hutná kniha o současné čínské ekonomice. Pokud (jako já) působíte na čínském projektu, je to pro vás povinné čtení. Čekejte fakta, statistiky.. je to pro mě výzva, protože většinou nečtu takhle odborné knihy. Skvěle se doplňuje s How Asia Works ( tu mj. doporučuje Bill Gates na jeho gatesnotes).

Superforecasting: The Art and Science of Prediction. Kniha se podle mě sice táhne jak smrad, ale i tak stojí za to. Nutil jsem se vždy do čtení, ale jsem nakonec rád, že jsem ji dnes doklepnul v metru. Naučíte se jak se dá lépe odhadovat události v budoucnu. Je to spíše rozevláté čtení, nečekejte zas tolik faktů.

The Culture Map: Decoding How People Think, Lead and Get Things Done Across Cultures. Do téhle jsem se ještě nepustil, je to jedna z knih, kterou jsem ulovil na některém evropském letišti (také prohrabujete knihkupectví při každé návštěvě letiště?). Vypadá zajímavě, ale zatím nechci soudit. Pokud pracujete napříč kulturami, určitě se bude hodit. 

The Subtle Art of Not Giving a F*ck: A Counterintuitive Approach to Living a Good Life. Tahle kniha vás pobaví a ukáže vám, že můžete psát jak chcete.. pokud opravdu umíte psát. Pobaví, potěší a trochu se i člověk zamyslí nad tím, co je opravdu potřeba v životě řešit (moc toho není).

The Effective Executive: The Definitive Guide to Getting the Right Things Done. Bible efektivity a managementu. Velmi krátká, velmi čtivá. Je možné, že byste ji ještě neměli? Opakuji si ji již potřetí. Je velká šance, že ji najdete v mém batohu. 

Steal Like an Artist: 10 Things Nobody Told You About Being Creative. Pokud stejně jako já potřebujete občas připomenout to, co je vlastně jasné.. tak si pak tuhle knihu určitě pořiďte. Lehké letní čtení k bazénu. A k zamyšlení. 

Líbila se vám některá kniha z výběru? Sdílejte pak tenhle článek prosím, protože tím pomůžete ostatním. Díky moc!

Jenom jméno?

Systém, ve kterém žijeme, z nás rád dělá jen čísla.

Číslo na výplatní pásce, číslo občanky nebo číslo vaší pojistky vás definuje. Není pak divu, že nám chybí pocit, že někomu chybíme. Že na nás někomu záleží. Proto jsou lidé ochotni platit za pětihvězdičkový hotel nebo dávat stovku za kafe - ne proto, že by to kafe bylo o tolik lepší nebo že musí mít na pokoji minibar - ale proto, že chtějí, aby je na recepci oslovovali jejich jménem. 

A na parkovišti měli zarezervované místo s jejich jménem.

Zítra ráno půjdu nejspíš v práci nejdříve do našeho firemního bufetu. Ne, že bych nesnídal (to už se mi dlouho nestalo), ale protože se tam jdu nabít pozitivní energií. Jdu tam protože vás tam obsluha pozdraví jménem a pamatuje si, co si klasicky ráno objednáváte. Všichni se tam chodíme tak trochu nabíjet. Do zásoby.

A ano, loupák tam stojí asi devět korun, ne 35 - tohle není Karlín. Není to o ceně.

Pozdravte ráno zítra kolegy v práci jménem. Uvidíte ten rozdíl.

Jenom jméno? Ne, křestní jméno není jen jméno. Je to to nejdůležitější a nejzajímavější slovo pro druhého člověka.

Je to o zájmu.

I kdyby se vám nechtělo

..nezapomeňte na jednoduchou věc - je lepší udělat malý krok, než snít o něčem velkém a neudělat vůbec nic.

Možná se vám nechce dnes cvičit jóga, možná se vám nechce číst žádnou knížku nebo se nemůžete dostat tenhle týden ke sportu. 

Dejte tomu klidně jen pět minut, ale dejte tomu opravdu těch pět minut. 

Malý krok.

Každý den.

Stejně jako tenhle blog.

Jak začít cvičit jógu

Po práci rád vyrazím někam na vzduch. Sednu na kolo, jdu se proběhnout nebo se jen na hodinu projít do přírody. Kombinace lesa a pohybu na mě funguje skvěle. Takový pohyb mi dobíjí energii, pomáhá bojovat s výkyvy nálad a smete skoro každý splín ze stolu.

Řekl jsem si, že by to ale chtělo nějaké jednoduché krátké cvičení na ráno nebo např. do hotelu. Na služebce nemusíte mít ani bazén, ani posilovnu nebo hezkou přírodu v okolí. Pak se hodí naučit se pár cviků, ke kterým nepotřebujete vůbec nic.

Moje volba padla na jógu. Na můj vkus dostatečně pomalá, dá se říct časem prověřená a ve své podstatě je to i forma meditace. 

Jak se jí ale začít cvičit, když o ní vůbec nic nevíte.

Vygoogloval jsem nejbližší jóga studio, našel jsem nejlepší jóga podložky na světě a přečetl o józe pár článků na internetu. A pak mě napadlo, že vše by mohlo být jednodušší.

Našel jsem si dvě viděa na YouTube - jedno pětiminutové cvičení na ráno a jedno sedmiminutové na večer. 

Cvičení jsou úplně jednoduchá a pokud chcete, tak budu rád když se ke mě přidáte a postupně se naučíte tyhle dvě série. Ráno dobíjí energii a večer pomáhají zklidnit mysl.

Nehledejte na cestě k pohybu složitosti - chodťe po schodech, vystupte o zastávku dříve nebo choďte na malý nákup pěšky s batohem bez auta.

Zacvičíte si se mnou?