Šťavnaté slajdy #3: Jak změnit prezentování ve vaší firmě

Když už jste zlepšili vaše slajdy, možná jste zjistili, že to nejde už tak snadno v práci. Prezentovat jinak, vytvářet jednodušší slajdy, zkusit úplně jiný přístup. S tímto argumentem už jsem se často setkal - "prezentuji už lépe, ale ve firmě se prezentuje stále stejně špatně".

Podívejte se na třetí video Šťavnaté slajdy: Jak změnit prezentování ve vaší firmě:

Mějte každý měsíc jeden šílený nápad

Paretovo pravidlo mimo jiné říká, že 80 procent našich vzpomínek pochází ze dvaceti procent aktivit. Proto se vyplatí si každý měsíc naplánovat jeden šílený nápad. 

Každý měsíc udělejte něco, na co budete dlouho vzpomínat. Něco naprosto mimo váš běžný standard žití, protože je to právě to, co vám zůstane v paměti. Nuda a šeď je něco, co si nepamatujeme. Pamatujeme si dobře výjimky, které kontrastují s běžnými dny. Co může být tím kontrastem? 

  • Jednou mě napadlo vyběhnout Ještěd. V lednu. To není věc, co někdo dělá běžně. Na tenhle super výlet pamatuji dodnes, budu znovu opakovat (jen ne v zimě, ale brzy ráno).

Nemusí vůbec jít ani o něco šíleného, jen něco jiného, co změní (pozitivně) okolí. Může to být jen káva či čokoláda pro někoho, koho potěší víc než cokoliv jiného.

  • Zaplaťte ve frontě na kávu kávu dalšímu. Jednoduše dejte obsluze peníze navíc a řekněte, ať z toho zaplatí kávu dalšímu za vámi.
  • Jednou jsem koupil cappuccino v McDonald's nahoře na Václaváku a donesl pánovi na parkovišti hned vedle. Myslím, že si to pamatoval ještě dlouho.
  • Kamarád koupil čokoládu recepčnímu v jejich kanceláři. Pamatuje si to nejspíše ještě teď.
  • Před pár dny jsem hodil do automatu na kávu peníze a nalepil na něj post-it s nápisem Šťastný den. Malá drobnost za deset korun, která potěší.
  • Jednou jsem koupil v kavárně čtyři kávy a tři jsem rozdal ráno kolegům v práci. Potěšilo desetkrát víc, než mě ta káva stále.

Stalo se vám tohle někdy? Že pro vás někdo udělal něco jen tak? Dělejte něco hezkého jen tak. Ostatní to šokuje. Protože žijeme v době, kde neustále čekáme něco-za-něco. Když porušíte tento vzorec, budete možná trochu za blázny.

Nebo budete možná trochu šťastnější. Jen tak.

Nové video Šťavnaté slajdy: 3 části každé prezentace

Naše nové video Šťavnaté slajdy je venku! Tentokrát jsme se zaměřili na tři každé prezentace, podle kterých můžeme začít zlepšovat vaše slajdy. V ČR jsme nenašli žádný jiný videotutoriál zaměřený na prezentace a říkali jsme si, že tu něco takového chybí.

Jak se vám líbí? Moc děkuji za sdílení! 

Sebevědomí vs. výsledky

Chtějme mít výsledky, sebevědomí dost často přijde samo. A když nepřijde, s výsledky se dá žít i tak dobře.

Většina lidí co jsem zatím v businessu potkal netrpěla na nízké sebevědomí. Potkal jsem ale nemálo lidí, kteří měli opravdu vysoké sebevědomí a přitom žádné výsledky. Je to fascinující. Vidíte, kde jsou, a říkáte si, jak je možné, že jsou tak sebevědomí.

Přijde mi, že čím je člověk úspěšnější (když jsem potkal třeba opravdu vysoko postavené manažery a mohl s nimi jednat), tím se chovají lidštěji, neustále přemýšlejí jak se posunout a nesnaží se tolik budovat své sebevědomí (ego). 

Ego se hodí. Sebevědomí se hodí, určitě. Ale co takové výsledky? Pokud se soustředíte na ně, pokud se soustředíte každý den na to, jak zlepšit den vašeho zákazníka nebo potenciálního zákazníka, pak máte být na co být pyšní.

A sebevědomí dost možná přijde samo. 

Desatero šťavnaté prezentace

Toto desatero budu pravděpodobně ještě několikrát přepisovat. Nicméně, po workshopech v různých firmách a zkušenostech s více jak 500ti lidmi v našich workshopech se dají zlatá pravidla šťavnatých prezentací shrnout takto:

  1. Co lze, řekněte obrázkem, videem nebo příběhem.
  2. Zapojte více smyslů posluchačů.
  3. Prezentace není jen jednosměrná komunikace. Prezentace je větší konverzace.
  4. Pokud to lze ještě zjednodušit, udělejte to.
  5. Prezentace není jen o faktech. Ukažte kontrasty, jak jste k řešení došli, ukažte kontext.
  6. Překvapte vaše posluchače. Nikdo nechce zažít "další PowerPointovou prezentaci".
  7. Prezentace musí být dobře vidět z nejhoršího místa v sále.
  8. Připravte pro vaše posluchače něco extra. Může to být shrnutí hlavních bodů v PDF, může to být malý dárek, může to být nějaký zajímavý příběh. Jen pěkné slajdy nestačí.
  9. Ukažte empatii vůči posluchačům. Pochopte co chtějí vaši posluchači slyšet, vidět. 
  10. Neexistuje nudné téma. Existují ale nudní prezentující.

PS. Podívali jste se už na naše první video Šťavnaté slajdy o přípravě prezentace?

Zoufalé školení: Ty nejhorší chyby, které můžete při organizaci udělat a jak se jim vyhnout

V tomto článku navazuji na super-populární článek Zoufalé slajdy: Ty nejhorší chyby, které můžete při prezentaci udělat a jak se jim vyhnout, který stále drží první příčku ve čtenosti na blogu. Ve školeních je toho tolik, co podělat a chtěl bych po realizaci desítek z nich vypíchnout ty nejzásadnější. 

Jak může vaše HR vyhazovat peníze za školení?

Nenastavíte jasné výstupy ze školení. Co by se měli naučit a PROČ? Ta druhá část (proč) je skoro důležitější než ta první (co). Co dělat? Účastníci musí vidět jasný smysl v tom, co dělají a co jim to přinese. Proberte s vašimi lidmi co by potřebovali, získejte od vedoucích tipy na to, které jejich dovednosti je potřeba zlepšit a vytvořte si jasný tréninkový plán.

Školení nemá žádný follow-up. Tzv. dobrý pokec. Hodně drahý dobrý pokec. Pokud školení nemá jasný follow-up, jasný plán toho, co kdo má po školení dělat a co začne používat, přišli si účastníci možná tak pro kapku inspirace, ale tím to tak končí. Je to jako si neustále kupovat knížky o hubnutí, ale nikdy nezačít nic dělat. Co dělat? Na školení nechte účastníky vymýšlet, jak nové poznatky zařazovat do praxe, v průběhu se jich ptejte, jak mohou aplikovat nové tipy do praxe, na konci je nechte vypracovat krátký akční plán a pošlete follow-up emailem, kde shrnete celé školení. Za několik týdnů se znovu sejděte na dvě hodiny na follow-up meeting.

Školení je šílená nuda. Na tohle trpí dle mého odhadu víc jak polovina školení. Ty bláho, už jen jak se řekne "školení" jdou na mě osypky. Když se řekne školení, představím si Leffinqwellův-Bronštajnův psací stůl, tzv. Zajícova varianta. Co dělat? Do školení zařaďte aktivity v týmu i v jednotlivcích, nechce je prezentovat, navrhovat řešení, řešit reálné problémy, pracujte s videem, prezentací, prezentujte kus se slajdy, kousek bez a dělejte delší pauzy, ať mají možnost vše strávit.

Školení je příliš teoretické. Ano, jsou školení příliš praktické (variace na motivační workshopy, kde se sice naučíte chodit po žhavých uhlících abyste měli ocelovou sebedůvěru ve vlastní plosky nohou, ale to je tak jediné, co si odnesete). Většina školeních ale trpí spíše na příliš mnoho teorie. Co dělat? Ve školení zařaďte praxi i teorii, po každé krátké teorii by si každý z účastníků měl vše vyzkoušet v praxi a to optimálně několikrát za sebou. Naučte je poznat nejen své slabé stránky, ale také jejich silné stránky. Někdo neslyšel pochvalu už roky.

Tyto tipy vám pomohou uspořádat školení, které bude užitečné, efektivní a zábavné. Když se lidé baví, když něco zažijí a něco si vyzkouší, pak se učí.

První video Šťavnaté slajdy (o přípravě) je venku! Jak se vám líbí?

Řekli jsme si, že krátká videa o prezentacích by mohla být ten správný formát, jak pomalu zlepšovat úroveň prezentování v Čechách. Pro tyto účely jsme vybrali inspirativní prostor Paralelní Polis, který je jiný než ostatní (stejně takové by měly být vaše slajdy).

Podívejte se na naše první video Šťavnaté slajdy, sdílejte, komentujte. Budeme moc rádi za vaše názory!

Nehledejte lepší svět. Kde je?

Možná se díváte někam jinam a říkáte si, že tam by bylo lépe. Tam někde se mají lépe, mají vyšší plat, lepší standard žití, větší možnosti a vlastně lepší život. Zbývají vám pak dvě možnosti.

Vydat se za lepším světem, nebo zůstat tam kde jste a začít pracovat na tom, abyste vy a váš svět byl každým dnem o malý krok lepší.

Čím více pracuji, tím víc přicházím na to, že to "tam někde je lépe" neplatí. Všude naleznete chleba o dvou kůrkách a že tam něco funguje lépe dost často znamená, že něco vám tam zase bude chybět. Ať už to v mém životě byly dva roky života v Asii, pět let na vysoké škole nebo práce v Německu. Vzorec se opakuje.

Lepší svět je ve vás. 

Někde je lépe proto, že se někdo rozhodl mít lépe a každým dnem na tom pracoval. Není to situační faktor. Nemůže za to magie místa. Stále ale lidé hledají (vy hledáte) nějaké snadné řešení a ukazují prstem na to, kde se lidé mají dobře. Vy si ale tu lepší budoucnost nosíte v sobě. Co by se stalo, kdybyste si to přiznali?

Kdybyste si přiznali, že klíč k vaší lepší budoucnosti je už teď ve vás. Každé ráno. Každé ráno co vstaneme, otevřete oči, uděláte si snídani a s knihou v ruce a kávou na stole víte, že možnost lepšího života je dnes, teď, ve vás.

Tím se změní vše, co jste si doposud mysleli. Výmluvy přestanou dávat smysl. Zkratky přestanou existovat. Klíč k lepšímu životu máte vy. Dnes můžete udělat něco jinak, lépe, něco změnit.

A slyším váš hlas jak říká.

Jak říká, že to chce velkou změnu. Že jedině tak radikálně změníte svůj život. Ano, to se doopravdy může stát, ale až po tom, co přijdou malé změny. Začnete s malými změnami. Může to být být v práci o patnáct minut dříve. Těžké? Brnkačka. Může to být zapojit do kalendáře pravidelný oběd. Snadné? Rozhodně.

Může to být rozhodnutí, že lepší život je ve vás (ve mně) a každým dnem můžete pracovat na tom, abyste ho ze sebe dostali. Jak? Tím, že se budete chovat tak, jak byste se chovali, kdybyste už lepším člověkem byli a lepší budoucností žili.

Nehledejte lepší svět. Kde je? Ve vás. Jak ho mít? Pracovat každým dnem na tom, aby se z vás dostal na povrch. 

Klíč máte dnes. Vezmete si ho?

Jednoduchý způsob jak zlepšit vaše prezentace

...vůbec není jednoduchý.

Možná hledáte tu pravou knížku, super praktický kurz, školení, které z vás udělá mluvčího, že by se Martin Luther King schovával v rohu. Hledáte, nenacházíte. Říkáte si možná, že vaše prezentace se zastavily na určitém bodě a dopředu se posouvají jen pomalu.

Jak často ale reálně prezentujete?

Pokud něco děláte každý den a každý den přemýšlíte nad tím, jak se zlepšit, za rok uděláte mílový posun dopředu. Prezentace ale typicky lidé dělají poměrně málo a jen občas přemýšlí nad tím, jak se zlepšit.

Jaký je tedy ten magický lék na to, jak zlepšit svoje prezentace? Prezentujete daleko častěji než teď. Typickým důvodem pro to, že se v prezentacích málo posouváte dopředu je to, že prezentujete málo.

Preferujte kvantitu nad kvalitou. Neříkám dělejte průměrné prezentace, ale pokud budete dělat jednu za měsíc, nehledě na to, jak moc ji budete šperkovat, budete se posouvat po neviditelných krocích dopředu. Potřebujete prezentovat každý týden, optimálně de facto každý den. 

Postavit se před publikum není příjemné. Pracovat s publikem není příjemné, být nervózní není příjemné a mít prezentaci není vůbec snadné. Tím, že to ale budete dělat každý den, to bude daleko snazší.

Kdy můžete znovu prezentovat?

Kde Mozart, van Gogh a Edison získávali originální nápady.

Vincent van Gogh se za svou desetiletou kariéru stal jedním z nejznámějších umělců dneška a dokázal vytvořit více jak 2 100 uměleckých děl, včetně 860 olejomaleb. Thomas Alva Edison si zaregistroval 1 093 patentů, Wolfgang Amadeus Mozart složil více jak 600 děl a patří mezi nejúspěšnější skladatele dneška. 

Co spojuje tyto mimořádné umělce? Produktivita. Neustále tvořili další a další díla, až se časem (někdy naprosto neočekávaně) některá díla stala trhákem. Studio Rovio Entertainment vytvořilo hru Angry Birds jako svou 52. hru

Jak ukazuje Adam Grant ve své knize Originals, jednoduchým způsobem jak být originální je být produktivní. Nezastavit se s prvním nápadem, který vám vyplyne na mozek a pokračovat dál. Tvořte, tvořte každý den a tím se budete nejlépe posouvat opravdu dopředu.

Co vytvoříte dnes? Těšíme se.