Šťavnaté slajdy #8: Strach z prezentování

Dnes je pondělí a je to ten správný den začít bojovat v prezentacích s něčím, co řešíme na našich workshopech často a to je strach.

Lidé se mě často ptají, jak nemít strach při prezentaci, jak nemít strach vyzkoušet něco nového, jak nemít strach vystoupit.

Sdílejte tohle video, pošlete ho svému kolegovi / kamarádovi. Protože právě v pondělí se tak může zlepšit v prezentacích a nad strachem vyhrát. Díky!

Tisíce malých rozhodnutí

K dobrým, špatným i excelentním výsledkům vede dlouhá cesta. Není to často jeden převratný okamžik, kdy najednou "prozřeme" a je nám vše jasné.

Odpovědí na vaši kariéru, zdraví či úspěch (ať už do definujete jakkoliv) není jeden okamžik, jeden seminář, jedna knížka. Jsou to tisíce malých rozhodnutí, ty formují to, kým se stanete.

V kolik vstáváte, jak dlouho a na čem pracujete, co snídáte, jak sportujete (nebo o tom jen mluvíte), jak trávíte svůj volný čas, jestli si děláte přestávky, jestli jedete non-stop nocovky... to vše vás formuje.

Často vás právě malé změny posunou dopředu. Chcete zlepšit alespoň trochu své zdraví? Procházka po obědě na půl hodiny může pro začátek bohatě stačit. Proč hledat složitá řešení, čekat až budeme mít značkové oblečení na běh, profi sporttester, vlastního trenéra.. okolo domu můžete jít už dnes.

Problém je v tom, že si spíše lépe pamatujeme seznamy věcí, co nesmíme. Co nesmíte v práci, v pronajatém bytě, v kavárně, na sjezdovce. 

Co si zkusit ale někdy udělat seznam toho, co můžete dělat? Zjistíte, že je toho spoustu, co můžete dělat. Každý den můžete vybrat z těch tisíců malých rozhodnutí jedno, které vás posune dopředu.

Nečekejte velké změny, zkuste dnes udělat jedno malé rozhodnutí.

Zahoďte kliparty a začněte prezentovat jako ve 21. století

Prezentace se dost často zastavily v devadesátých letech na nudném designu, korporátní šabloně, kterou už deset let nikdo neupravil, složitých grafech, nudných vizuálech a nesrozumitelných, složitých grafech.

Jak z toho ven? Podívejte se na nové (sedmé!) video Šťavnaté slajdy na téma "Design slajdů" a prezentujte jinak, efektivně, jednoduše, jasně.

Chtěli byste i vy prezentovat lépe? Ozvěte se nám, rádi uspořádáme workshop/prezentaci na vaší akci/ve vaší firmě.

Jak se díváte na svět?

Dnes trochu filozoficky, ale nemůžu si pomoct. Nemůžu si pomoct, protože vidím lidi, kteří chtějí po životu málo a dostávají málo. Vidí to negativní a dostávají to negativní. 

Dostáváme to, na co se soustředíme. Na co upínáte vaši pozornost vy?

Soustředíte se na to negativní, dostanete často to negativní. Otázka do jaké míry to funguje - když budete cílit na soukromé letadlo, dostanete ho?

Nevím, ale jedno je jisté. Mířit nízko znamená dostat ještě méně, dívat se na svět negativně znamená dostávat to negativní. Nestačí ale jen vidět příležitosti, je potřeba je také vytvářet vlastními přičiněním. 

Malý člověk, malá práce. Velký člověk, velká práce. Toto heslo Tomáš Bati je čas oprášit. Je to přitom na každém z nás. Předpokládám, že už se díváte na svět alespoň trochu pozitivně a přesto se většina z nás cítí tak trochu nedoceněných.

Cítíme, že máme na víc.

Jak ale víc dostat? Pokud chcete více dostat, musíte se naučit dělat si čas, soustředit se na dodávání cenných schopností na trh a pracovat více než ostatní

Tomuhle klukovi rodiče říkali, že pokud chce dokázat to, co Češi, musí pracovat dvakrát tolik jako Češi. Pokud tak chcete dostávat více, musíte dávat více. Přestaňte o víkendu okopávat zahrádku, věnovat půl dne úklidu domácnosti a zabíjet všechny odpoledne sezením u televize a zkuste věnovat večery v týdnu vašemu rozvoji, pro začátek třeba hodinku denně.

Čím více na trh dáte, tím více dostanete. A stejně se pak budete asi cítit podhodnoceni. A to je dobře. Proč? Protože nedostatek je to, co vás žene dopředu. 

Když se uskromníte, budeme se muset pak uskromnit všichni. Malý člověk, malá práce. 

Na co si dát před prezentací pozor? Podívejte se na nové video Šťavnaté slajdy!

Prezentující dost často opakují ty samé chyby, kterým se dá ale často poměrně snadno předejít. Zajímá vás jak? Podívejte se na naše další video Šťavnaté slajdy (již páté video naší série) a vyvarujte se zbytečných chyb.

Je to naposledy, co jsme prezentovali z prostředí Paralelního Polisu. Příště se budeme hlásit z jiného místa. 

Líbí se vám videa Šťavnaté slajdy? Pokud ano, budeme moc rádi za jejich sdílení.

Nové video Šťavnaté slajdy #4: Čtyři knihy, které změní váš přístup k prezentacím

Další video Šťavnaté slajdy je venku! Tentokrát jsme vybrali čtyři knihy, které vás mohou inspirovat k lepším prezentacím a pomoci přesvědčit ostatní (firmu, šéfa, vedoucího), že je potřeba změnit starý způsob prezentování.

Podívejte se na video Šťavnaté slajdy #4:

Jak se vám líbí?

Hodinky za pade, auto za mega. Co opravdu potřebujeme k tomu udělat pořádnou práci?

Motto: Bohatství je rozdíl mezi vaším příjmem a vašimi výdaji. Tím vzniká bohatství. Bohužel si hodně lidí plete opravdové bohatství a jeho vnější (často falešné) znaky - drahé hodinky, auta, dovolené, oblečení, šperky, restauraci a další. 

Co opravdu potřebujeme k tomu udělat kus pořádné práce?

Potřebujete kvalitní nástroje. S notebookem za pětku se sice dá pracovat, ale ne rozumně a dlouhodobě. Pokud nejste zrovna Stephen King, kterému stačila chatka a psací stroj, potřebujete stroj, na kterém se dá normálně pracovat. Něco rychlého, co vám vyhovuje.

Pak nejspíše potřebujete internet, mobil. To se dá pořídit za pár tisíc. Díkybohu

Většina z nás nepracuje jako zubař, který potřebuje křeslo za milion, nepotřebujeme jeřáb za statisíce nebo kávovar za desítky tisíc, abychom mohli pracovat. Pokud pracujete ve službách, pracujete na počítači, stačí vám relativně hrozně málo.

Pak vám možná došlo jak se dostat nahoru. Začali jste na sobě pracovat, začali jste fakt makat a dostali jste se trochu výš. 

A začala vás nejspíše svrbět šrajtofle.

Říkáte si - kurňa, ale nějaké to bling bling by to chtělo. Přece nebudete chodit jako obyčejný člověk, když už máte nějakou tu keš. Jste ve střední třídě, a když se rozhodnete, že je čas si začít kupovat lepší věci, už je na vás připravené celé odvětví.

Celá řada firem na vás číhá, aby udělala všechno proto, aby z vás udělala střední třídu donekonečna. Čeká na vás německá svatá trojice BMW, Audi a Mercedes, abyste proměnili váš několikaroční příjem za něco, čemu klesne hodnota do pěti let o polovinu. Čekají na vás drahé kluby, aby vás za jeden drink úspěšně připravili o hodinu vašeho života v práci. Za deset, patnáct minut.

Budou na vás čekat drahá vína, kávovary, drahé dovolené. A pokud podlehnete žití v lepší společnosti, zjistíte, že tahle lepší společnost není tak lepší, ale především a hlavě dražší. A se zvyšujícími se výdaji možná přijdete na to, že máte na konci měsíce úplně stejně, jako jste měli před několika lety. Akorát musíte pracovat daleko víc a samozřejmě máte daleko větší stres. Proč? Protože tím jak máte vyšší výdaje, není snadné najít práci, která vám vždy zajistí takový příjem. A uskromnit se není nic příjemného.

Jak z toho ven a jak se nenechat nachytat? Jde to poměrně snadno, ale chce to vůli (a následovat několik poměrně jednoduchých, ale ne tak samozřejmých, kroků).

Rozdělujte, co chcete a co potřebujete.  Většinu věcí z toho, co chceme, reálně nepotřebujeme. 

Žijte pod svoje poměry. Pokud si chcete něco koupit, vyberte si to a pak si řekněte, co by se stalo, kdybyste to ztratili. Opravdu by vás to mrzelo, protože by to pro vás byla velká finanční ztráta? Pokud ano, pak je to nejspíše zbytečně drahé a zkuste najít levnější variantu.

Neexistuje výrazně levnější varianta? Vadilo mi, že v letadle je hluk a nedá se tam pořádně spát a hudbu do sluchátek to pro změnu ruší. Říkám si, sluchátka od Bose, ta by to snadno vyřešila. Za vosum Palackých. Sakra, říkám si, taková sluchátka ztratit, to by mě fakt štvalo. Koupil jsem si špunty do uší, stály mě dvacku. Fungují dokonale. Neexistuje výrazně levnější varianta vašeho problému?

Jak byste to řešili, kdybyste měli deset tisíc, tisíc korun, žádné peníze? Tohle je poměrně mocná otázka. Někdy najdeme elegantní řešení, které funguje velmi dobře zadarmo. Dát do řešení deset tisíc korun by mohlo pomoct, ale ne o tolik. Napadá mě hned web. Pokud jste malá kavárna, můžete si nechat vyvinout webové stránky za desítky tisíc, nebo pro začátek začít se stránkou na Facebooku zdarma. Ta druhá varianta dává daleko větší smysl.

Uvědomte si, že bohatství je rozdíl mezi příjmem a výdaji. Nejsou to nákupy u gučiho, hodinky za pade, auto za mega. Jasně, říkáte si, kašlu na MHD, vezmu si auto na operák nebo lízačku. Můžete takhle úspěšně házet do kamen peníze každý měsíc, ale do žádné "vyšší třídy" vás to nedostane. Maximálně tak do "vyšší útratové" třídy.

Nebuďte škrti ve všem. U postele, stolu, na židli, u počítače, s mobilem trávíte tisíce hodin. S těmito nástroji vám proteče rukama statisíce/miliony. Zůstává mi rozum stát, že na těchto věcech někdo šetří. Jednoduché pravidlo - pokud to používáte k práci více jako dvě hodiny denně, kupte si to nejlepší, co můžete.

Nejdříve si dejte peníze bokem, pak žijte do konce měsíce se zbytkem. Jednoduché pravidlo, které vám pomůže udržet rozpočet a zároveň si šetřit na potom. 

Co z toho plyne? Když začnete vydělávat víc, rozlišujte vnější znaky bohatství (drahé věci), věci s reálnou hodnotou co opravdu něco stojí (kvalitní počítač) a věci, co prostě nepotřebujete (sluchátka za vosm Palackých). 

Bohatství je to, co vám zůstane po výdajích. Nejrychlejší cesta k bohatství je tak zvyšování příjmu a snižování vašich měsíčních životních nákladů. 

PS. Chtěli byste si tenhle článek vytisknout a pohodlně přečíst? Zde je v PDF formátu.

Co máte ve vaší knihovně?

Co máte ve vaší knihovně o vás řekne hodně. Můžete se podívat na tu mojí.

Co čtete, vás ovlivňuje. Čtení delších textů podle mě nejen člověku dává rozhled, umožňuje mu pochopit lépe svět, dává mu spoustu informací, které jinde nenajde, ale zároveň ho učí systematické práci na sobě.

Co máte ve vaší knihovně vy?

Možná tam máte samou beletrii (rádi si užíváte volna, nebo rádi po práci vypnete?), možná tam máte samé české překlady (možná je čas zapracovat na cizím jazyku, nebo jste prostě pohodlní a nechce si dávat tu práci číst originály.). Říká se, že jste průměrem pěti lidí, se kterými trávíte nejvíce času. Podle mě jste také průměrem pěti informačních kanálů, které čtete nejčastěji.

Zprávy sleduji výjimečně. Můj život neovlivní to, co se zrovna děje v politice, nemůžu s tím nic dělat, protože je to mimo můj záběr. Ovlivňuje to také váš locus of control, tedy pocit, do jaké míry si myslíte, že můžete ovlivnit to, co se vám děje.

Sledovat zprávy znamená zvyšovat v sobě pocit, že věci "se vám prostě dějí". Ty dobré i ty špatné. Člověk pak řeší to nedůležité, protože čte nesmysly. (drsnější pohled zde).

Číst knížky zvyšuje pocit, že "věci co se vám dějí, můžete do velké míry ovlivnit" a zároveň víte jak, protože díky knížkám lépe chápete svět a rozumíte tomu, jak funguje. 

Možná je čas začít kupovat ty správné. Nebo více číst. Nebo začít psát tu svou knihu.

Konzumujte správný obsah, tvořte. Nejdříve pracujte, pak se vzdělávejte.

PS. Sledujete nová videa Šťavnaté slajdy? Přijde si mě také do RSS čtečky, rád vám tam budu přispívat novými posty. Díky!