Přiznat si pravdu

Někdy pomáhá si jednoduše přiznat pravdu. Je to jedna z technik, která se mi poslední dobou osvědčila. Nevyčítat si, že málo čtu, málo běhám, moc jím čokoládu. Výčitky nikdy moc nepomáhají. Co se vyplatí je přiznat si, že věci jsou tak, protože je tak chcete. To slovo chcete je zásadní.

Málo čtete, protože to tak chcete. Málo sportujete, protože to tak chcete. Máte kila navíc, protože to tak chcete. Umíte špatně anglicky, protože to tak chcete.

Motivuje mě přiznat si, že věci jsou, protože je tak chci. Nejsou pak žádné výčitky, ale možnost rozhodnutí. Rozhodnutí, jestli to nechám být a je to ok (třeba protože opportunity cost přesahují moji touhu se v tomto směru změnit) a nebo jestli půjdu a něco s tím udělám. Protože pokud doopravdy chci něco změnit, vím, že cesta se vždy najde. Když budete chtít doopravdy zhubnout, najdete cestu. Když doopravdy budete chtít začít sportovat, tak si najdete čas a budete držet pravidelný rytmus.

A pokud o to tolik nestojíte, je jednodušší si to prostě říct. Přiznat si to, než to házet na slabou vůli, špatné prostředí a vliv okolí. 

Pozn. Jsem právě v procesu výzkumu a testování jak změnit své zvyky a chování. To je podle mě jedna z nejzajímavějších otázek a zároveň nejtěžších problémů, které v životě řešíme.  Nejzajímavější, protože se stáváme tím, co opakovaně děláme. Těžké - to sami znáte, jak je těžké nějaký zajetý zvyk změnit. Článek o 3Oti denní výzvě a zkušenostech jak jsem začal běhat (a vybudoval jeden pro mě velký zvyk) patří mezi nejčtenější na tomto blogu, doporučuji - článek zde. Na něj bych rád navázal a nabídl framework, jak můžete zvyky budovat vy. A bude se stavět na solidních vědeckých základech - stay tuned!