11 odkazů, které navždy změní způsob, jakým prezentujete

Prostudujte si následujících 11 odkazů, které vám pomohou stát se lepšími řečníky. Vybral jsem odkazy, které považuji za ty nejkvalitnější a dají vám know-how, které je v České republice poměrně vzácné. Naučíte se prezentovat efektivně data, nenudit svoje publikum a vytvářet prezentace, které si lidé zapamatují.

No excuse for boring an audience: Advice on giving technical presentations

Garr Reynolds píše jeden z nejlepších blogů o prezentacích vůbec. V příspěvku níže dává tipy na to jak vytvářet efektivní prezentace.

Odkaz: http://www.presentationzen.com/presentationzen/2013/05/no_excuse_for_t.html

Nine steps to PowerPoint magic

Seth Godin je považován za jednoho z nejlepších řečníků na témata týkající se marketingu, businessu a podnikání. V příspěvku na jeho blogu níže se dozvíte devět kroků, které doporučuje k tomu, abychom nevytvářeli nudné prezentace.

Odkaz: http://sethgodin.typepad.com/seths_blog/2008/10/nine-steps-to-p.html

Really bad powerpoint (and how to avoid it)

Seth Godin napsal na téma PowerPoint celý ebook, který vřele doporučuje. Vyhnete se vytváření slajdumentů (neefektivní kombinace slajdu a dokumentu) a naučíte se jak vytvářet prezentace, které lidé zaujmout.

Odkaz: http://www.sethgodin.com/freeprize/reallybad-1.pdf

Duarte – Resonate (Multi-touch book)

Duarte je studio v Sillicon Valley, které vytváří jedny z nejlepších prezentací vůbec. Nancy Duarte, ředitelka této firmy, napsala knihu Resonate, kterou studio Duarte nakonec uvolnilo zdarma na odkazu níže. Vřele doporučuji.

Odkaz: http://www.duarte.com/book/resonate-multi-touch-book/

“Slideuments“ and the catch-22 for conference speakers

Někdy je potřeba prezentovat na konferenci. Někdy ani sami pořadatelé neví, jak efektivně prezentovat se slajdy. Jak se vyhnout nudným prezentacím na konferencích se dozvíte na odkazu níže.

Odkaz: http://www.presentationzen.com/presentationzen/2006/04/slideuments_and.html

How to prepare: checklist for great talks

Prezentace obsahuje spoustu momentů, kdy můžete na něco zapomenout. Scott Berkun (autor, řečník a bývalý manažer společnosti Microsoft) vytvořil přehledný kontrolní seznam (checklist) pro prezentace, který si můžete stáhnout na odkazu níže. Díky němu už na nic v prezentaci nezapomenete.

Odkaz: http://scottberkun.com/2011/speakers-checklist/

Workshop Šťavnaté slajdy

Doporučování sama sebe je vždy ošemetné. Možná by vás ale zajímaly ale vlastní tipy na prezentování, možná byste chtěli vědět, co doporučuji účastníkům mých školení. Tak jako tak se vám bude hodit sestřih školení, které proběhlo v listopadu 2014 v Praze. Neváhejte, video na odkazu níže.

Odkaz: https://youtu.be/t_o4qUJ9mug

Perceptual Edge Graph Design IQ Test

Krátký test grafického cítění níže vám ukáže cestu jak se vyhnout nepřehledným tabulkám a grafům. I poutavou formou se člověk může vzdělávat. Zkuste si tedy otestovat, jak jste na tom s grafickým cítěním právě vy.

Odkaz: https://www.perceptualedge.com/files/GraphDesignIQ.html

Making Your Presentation Stick: Chip Heath & Dan Heath

Prezentace může být efektní, ale pokud si lidé nic nezapamatují, byla to pro ně ztráta času. Některé věci (např. přísloví) si pamatujeme lépe než jiné. Ukazuje se, že zapamatovatelné informace mají svá specifika. Jaká? Podívejte se na odkaz níže.

Odkaz:http://www.presensatie.nl/wp-content/uploads/2014/08/mts-making-presentations-that-stick.pdf

Brain Rules: What all presenters need to know

John Medina se zabývá tím, jakým způsobem funguje náš mozek a napsal na to krásnou knihu Brain Rules (v češtině vyšla pod názvem Pravidla mozku). Garr Reynolds z této knihy vzal nejdůležitější body a vytvořil z nich jednoduchou prezentaci pravidel, které by každé prezentující měl znát. Vřele doporučuji.

Odkaz: http://www.slideshare.net/garr/brain-rules-for-presenters

TEDxTokyo: Garr Reynolds – Lessons from the Bamboo

Prezentace Garr Reynoldse Lessons from the Bamboo vám pomůže podívat se na slajdy jiným pohledem. Garr Reynolds píše nejúspěšnější knížky o prezentacích a jeho tvorba je hodně ovlivněna tím, že sám žije v Japonsku. Naučí vás vytvářet jednoduché prezentace (s kapkou Zenu).

Odkaz: https://youtu.be/9g8T8MsFIp0