Nejhorší kariérní rada? Dělejte, co vás baví.

Dělejte, co vás baví, je opravdu špatná rada.

Máme tu nový trend. Čím dál více lidí se honí za prací, která by je opravdu bavila. Je to ale jako běh na běžícím pásu - nikdy nemůžete doběhnout do cíle. Vždycky budete mít pak pocit, že někde je opravdu ta práce, která vás bude bavit.

Když si představíme práci, která nás bude bavit, tak máme většinou na mysli následující charakteristiky - vaše práce má smysl, můžete se svobodně rozhodovat, můžete dělat rozhodnutí s nějakým dopadem a máte zodpovědnost. Všechny tyhle charakteristiky jsou ale typické pro vyšší či vysoké pozice kam se dostanete jen tvrdou prací a většinou děláním práce, která vás zas tak nebaví. To vás ale žene a motivuje dopředu dělat a makat, abyste se dostali tam, kam chcete.

Zní to moc pěkně dělat to co vás baví, ale co vás opravdu baví? Nejspíše to bude nějaký sport, filmy, hudba, nějaký koníček. Málokdo řekne, že ho fakt baví tvořit marketingové kampaně nebo řešit soudní spory. A pokud to říká, neříká to náhodou člověk, který to už roky dělá, je v tom sakra dobrý a proto ho to baví?

Co s tím?

Dělejte práci, za kterou jsou lidi ochotni zaplatit. Prodávat fair-trade koláčky může znít jako super koníček, ale pokud v tom nejsou peníze, tak vás to jednoduše neuživí. Nepleťte si koníčky s businessem. Vždy se ptejte sami sebe na dvě zásadní otázky:

  • Kde jsou v tom peníze? (Show me the money.)
  • Proč to nebude nejspíše fungovat?

Je lepší být lehce skeptický, než strávit roky dřiny na businessu, který pak nikam nepovede. Druhá věc je nejdříve sbírat kariérní kapitál (tzv. vaše schopnosti), něco fakt dobře umět a až pak přemýšlet, co s tím. Může zní jako super nápad skončit váš kancelářský job a pustit se do učení jógy. Pokud ale nejste v józe opravdu dobří a nerozumíte podnikání, máte zaděláno na pořádný fail. 

Honit se za touhami po práci, která stejně v reálu bude vypadat jinak,  nemá smysl. Soustřeďte se raději na sbírání kariérního kapitálu. Lidi málokdy platí za něčí nadšení, ale většinou platí za něčí schopnostiLove what you do.