Aktivní nespokojenost

„Discontent is the first necessity of progress.“ –Thomas  A. Edison

Máme pocit, že zlo je možné vymýtit. Bolest je špatná, rovnováha je dobrá. Čím více jsme posedlí rovnováhou, zdravím životním stylem, svým zdravím a zevnějškem tím méně pracujeme. Práce je však to, co dělá život krásným. Práce přináší radost, výsledky a hmatatelný rozdíl mezi lidmi.

Včera jsem jel v obleku tramvají. Říkám si- sakra, bude potřeba se hodně moc snažit, abych tramvají nemusel nejlépe jezdit vůbec. Začal jsem přemýšlet, co všechno se dá dělat, aby člověk nemusel jezdit tramvají v parném lépe (ani v zimě) a hledal jsem možnosti. Mohl jsem dělat úplně něco jiného- začít přemýšlet nad „mocí přítomného okamžiku“, pozitivními afirmacemi si říkat, jak je to vlastně super jezdit tramvají. Že můžu být rád, že vlastně takovou tramvaj máme a podívejme se na ty možnosti, které máme tady v České republice, že takovou tramvají vůbec jezdit můžeme.

Nevěřím na to. Nevěřím, že cestou kompromisů a spokojením se s málem vede opravdové štěstí.  Nevěřím, že takovouto cestou povede změna a inovace.

Většina věcí, které vídáme, existují proto, že někdo něco aktivně nechtěl a z vidiny vlastního prospěchu se snažil dodat na trh něco, co bude dělat jeho život lepší. Lidé už nechtěli jezdit do práce na koni, bylo potřeba vynalézt rychlejší a pohodlnější způsob dopravy a hle- zrodila se tramvaj. Tramvaj se nezrodila z toho, že někdo seděl doma na zadku a říkal si, jak ten přítomný okamžik je naprosto báječný a že vůbec nevadí, že něco jako tramvaj není. Když bude pršet, vezme se kabát. Když bude velké horko i na koni si můžete sundat košili. K čemu vynalézat něco tak složitého, když je daleko jednodušší aktivně pracovat na tom, abyste byli šťastní s tím, co máte už teď?

Je snazší přivést domu přítele, který má zápis v rejstříku trestů. Je snazší mít migrénu, nespavost, lupy a ekzém, než sedět a pracovat. Je snazší být nemocný, obézní a kuřák než dělat pořádnou práci. Zlo je, bylo a bude vždy všudypřítomné. Nikdy se mi nechce samo od sebe učit, vždy je to boj se zlem. 

Je lepší pracovat a každý den začínat boj znovu, než hledat důvody, proč to nejde.