Být připravený

Před pár dny záplavy, včera se mě někdo snažil vytáhnout z auta na křižovatce a dnes výpadek proudu. Je možné se na tyhle věci připravit? Věřím, že ano. 

Nedá se připravit na vše. Těžko se připravíte na pád meteoritu, vyražený zub korkovým špuntem od šampaňského od štamgastů od vedlejšího stolu a vyvrknutý kotník na rovné zemi. Nepřipravený ale znamená často první umřít, jak se tedy připravit?

Nechoďte na další meeting pokud nemáte co na psaní.

Vidím to dnes a denně. Účastnit se meetingu bez něčeho na psaní dáváte najevo, že jste buďto geniální (vše si dokonale pamatujete, stejně jako seznam deseti úkolů, pěti otevřených otázkách a třech rizicích) , nebo vás ten meeting prostě moc nebere. Na každý meeting si vezměte něco na psaní a velký blok, nebo počítač. Minimálně vypadáte, že máte zájem a máte si kam zapsat důležité věci. 

Bez mobilního telefonu neběhám. 

Běhám se telefonem ze dvou důvodů -  Runtastic mi sleduje, kolik uběhnu a pokud si zlomím nohu, mám komu zavolat. Je lepší být přespříliš připravený, než první mrtvý. Proběhnutí lesíkem okolo domu se může velmi rychle proměnit v boj o život, pokud si nepěkně zlomíte nohu, něco rozříznete a nebo si vypíchnete oko. To není situace kdy by člověk rád stál uprostřed lesa bez telefonu. 

Připravit znamená připravit se na určitá rizika a vědět o zbytku, který přijmete. 

Váš business neodolá nejspíše každé krizi, stěny domu neodolají každému otřesu a váš telefon nevydrží týden bez baterky. Identifikujte možná rizika ve všem, co děláte. Ať už jdete běhat, podnikáte, jdete na zkoušku a přemýšlejte co by se tak mohlo pokazit. Co by nemuselo fungovat a jak to budete řešit, pokud to nastane. Tomuto procesu se říká vizuální simulace a může vám ušetři spoustu nepěkných problémů. 

Doteď si pamatuji jak jsem pracoval jako snowboardový intruktor. Slečna pár metrů pod mým družstvem spadla přes spodní hranu svého prkna zády přímo na hranu snowboardu, který trčela ze sněhu sedícího snowboardisty pod ní. Byl jsem v tu chvíli jediný, kdo měl telefon (i když jsem jim říkal, ať ho nosí). Od té doby už nikdo z našeho týmu telefon nezapomněl.  

Profesionála poznáte snadno podle toho, že má plný rukáv alternativ. Steven Copperfield umí udělat sto třicet sedm dobrých kouzel i když vypadne zvuk, televizní kamery a zůstane jen on a diváci. Zdeněk Polreich umí uvařit skvělé jídlo na profi sporáku i na plynovém vařici u lesa.  

Víte i vy co budete dělat, až se něco pokazí? Co to může být? Co budete dělat?