Čí je to práce?

Řešení zajímavých problémů stojí na vaší iniciativě.

V kanceláři se vám neustále zasekává kávovar, stačilo by zavolat opraváře. Zákazníci často u vás chtějí zaplatit kartou, ale nemáte platební terminál. Stačilo by sehnat nový terminál. Ve špičce se vám na přepážkách tvoří zbytečné fronty, stačilo by přidat odpolední posilu. Čí je to práce?

Zajímavé problémy jako tyhle, problémy u kterých je potřeba člověka a ne robota většinou nejsou v popisu práce nikoho. Manuální práce je levná, snadno nahraditelná a málokdo se nad ní pozastaví. Tipuji, že řešení těch opravdu zajímavých problémů nemáte v popisu práce. A v tom je vaše síle. Možná to vaši kolegové nepochopili, ale vy to chápete. Cítíte to jako obrovskou příležitost.

Když vidíte zákazníka, který je očividně zmatený a potřebuji poradit, jdete za ním. Když vidíte, že v kanceláři nefunguje topení, jdete se zeptat, kdy může přijít údržbář. Má někdo v popisu práce nosit dárek nebo dort se svíčkami do práce, když má jeho kolega narozeniny? Je snad u vás „manažerka narozenin a dalších oslav“? Pochybuji. V tom je ale vaše příležitost. Vaše práce není jen manuální činnost a odsedění čas, nejste placeni za pouhou přítomnost na zadaném místě. V nové ekonomice máte za úkol také emoční práci.

Jak můžete zítra zákazníka potěšit? Jak mu můžete udělat skvělý den hned ráno? Co zítra můžete udělat a pomohlo by to firmě, vám nebo vašim kolegům?

Udělejte to. Právě emoční práce vás dělá nenahraditelným.