Cílem prezentace není jen předat informace

Cílem prezentace není jen předat informace. Pokud konstatování faktů bude vaším jediným cílem, zrušte prezentaci kompletně a pošlete mi raději vše v PDFku emailem. Ušetříte všem spoustu času.

Proč není cílem prezentace jen předání faktů? Kdyby tomu tak bylo, nedávalo by to vůbec smysl. Člověk dokáže daleko rychleji číst, než poslouchat. Pokud byste prezentaci nečetli slovo od slova, měli byste problém také mluvit naprosto přesně. 

Jenže v prezentaci nikdy nejde o exaktní přesnost, nejde o to říci vše a všechny informovat. Pokud pravidelně svoláváte porady jenom pro to, aby někdo něco věděl, tak jim každý týden pošlete email. Nebo si je sezvěte na chodbu (varianta B je zasedačka bez židlí), kde každý řekne za 2 minuty rychlý report a jde se dál. 

Cílem prezentace je něco změnit. Skoro vždy. Změnit myšlení lidí, změnit to jak se rozhodují, říct svůj názor na nějakou oblast, který by měl zaujmout. Prezentace má blíže show. Pokud máte pocit, že jde jen o informace, vzpomeňte si na některé prázdné posluchárny na vysoké škole. Studenti si rychle spočítají, že se nevyplatí někam jet, tam sedět hodinu a půl a jet zase zpět kvůli něčemu, co si přečtou ve skriptech.

V prezentaci prodáváte svůj názor, svoje nápady a svůj postoj k dané problematice. Prodáváte řešení, někdy musíte prodat i problém. 

Vyprávějte příběhy, vyvolávejte emoce, přesvědčujte. Informace jsou dnes prakticky zadarmo, ty samotné vám stačit nebudou.