Cílům ano, kritice ne

Don't criticize, condemn, or complain. 

 -Dale Carnegie, How to Win Friends and Influence People

Zapomněl jsem si přístupovou kartu na kolej a zazvonil tak na paní recepční. Otevřela mi dveře a vyčetla mi, abych si kartu nezapomínal, protože může být na telefonu a nemůže otevírat dveře každému. Když jsem jel tramvají, dva pánové se začali vášnivě hádat o tom, jak si mohl jeden z nich začít telefonovat v tramvaji. Při každém nákupu se u regálů setkávám se stejnými poznámkami. Vejce už stojí šest korun, to je hrozný. Brzy už budou stát deset. To ovoce je nějaký oschlý. Za takovou šílenou cenu to nechci, stornujte to.

Je potřeba si uvědomit jedno – co v životě potřebujete a co chcete. Potřebujete toho hrozně málo – vodu, jídlo, střechu nad hlavou. Zbytek chcete. Právě ten chtíč je motorem lidstva. Nepotřebujeme Audi, BMW ani Mercedes, ale díky tomu se cítíme lépe. Vědět co chcete vám dá směr - co v životě chcete dosáhnout.?

Druhý krok ke štěstí je přestat kritizovat – co jste kritikou naposledy vyřešili? Jak lákavé je vypichovat cizí chyby, ale kolik energie byste místo toho mohli využít právě na dosažení toho, co chcete? Platí nepřímá úměra mezi úspěchem a kritizováním ostatních.

Jak vás potěšilo, když pro vás někdo udělal něco milého a překvapil vás? To má smysl.