Co dělat, když máte pocit, že jste se v životě zasekli?

Možná jste měli pocit, že se váš vývoj zastavil a to ať už v osobním životě nebo v práci. Čas od času se dostaneme do situace, kdy jeden den vypadá jako druhý a my čekáme na nějakou změnu, která ale nepřichází. Co s tím?

Jak se vám objektivně daří? Položte si nejdříve tuhle první otázku. Zhodnoťte jak se daří vám a jak se daří ostatním. Jaké máte bydlení, zdraví, vztahy, práci, příjem, úspory a kariérní šance? Možná přijdete na to, že se vám objektivně daří dobře.  V této fázi nejde o to, že se máme všichni lépe než ti, co nemají co jíst. Protože kdyby byli na našem místě dostatečně dlouhou dobu, dost možná by časem měli stejně blbé nálady jako my. Jde ale o to zhodnotit vaší situaci objektivními měřítky.

V této první fázi většina lidí přijde na to, že se má vlastně dobře. 

Pochvalte si to a připomeňte si vše, co funguje. Někteří lidé mají totiž tendenci tvořit si problémy, když je klid. Proč? Protože jim chybí vzrušení a protože to funguje také jako skvělá výmluva. Když si domů přivedete někoho se záznamem v trestním rejstříku dost pravděpodobně to odláká pozornost ostatních od faktu, že se místo psaní diplomky prostě jen.. flákáte.

V této fázi si potvrdíte, co funguje dobře a co třeba byla jen strategie výmluv nebo taktika k tomu, abyste vyvolali nějaké umělé vzrušení.

Co váš štve? Položte si tuhle jednoduchou otázku s tužkou a papírem v ruce a sepište si vaše nápady. Pokud máte blbou náladu, máte pocit "zaseklosti" a ztráty rozvoje určitě najdete min. pět, deset oblastí nebo věcí, co váš štvou.

Vaše blbá nálada dost možná právě dostává jasnější rozměry.

Co byste poradili vaší kamarádce ve stejné situaci? Sepište si strategie co byste jí poradili, kdyby měla stejné pocity jako vy a stejné problémy jako vy (vycházejte tedy z toho, co jste si napsali v předcházejícím kroku).

Umíme skvěle a okamžitě radit ostatním (hůře už sobě). Proto ta kamarádka. Co jste si napsali?

Vyberte si jednu věc a týden na ní pracujete, po týdnu zhodnoťte. Je to lepší, horší? Co jste se naučili?

Blbá nálada je dost často kombinací toho, že si nepřipomenete to dobré, nezhodnotíte objektivně situaci a snažíte si pomoct sami, když je lepší přemýšlet jak byste poradili své kamarádce.

Je to lepší?