Hledání vyhýbavého "a"

Mám říct kamarádovi, že nepříjemně páchne, nebo ho nemám raději urazit? Mám si říct o dovolenou navíc, nebo raději budu více pracovat a třeba jí získám? Koupím si teď dražší oběd, nebo si radši peníze ušetřím a budu tak blíže svým cílům?

Kde je chyba s nebo? Nebo je slovo, kterému je třeba se vyhýbat. Nebo ohraničuje,  omezuje naše myšlení na bipolární - jen jedna z možností je správná. Protože vždy existují na světě řešení, které by vyřešily oba problémy, nejjednodušší způsob jak takový nápad dostat je ptát se sebe na těžší otázky, otázky které spojují řešení dvou problémů spojkou a.

Pamatuji si, jak jsem před dvěma dny stál v supermarketu před regály s čaji. Nepřeberné množství různých čajů odlišných cenových kategorií mi ihned vnuklo první myšlenky: "Mám si koupit levnější méně kvalitní čaj, nebo čaj dražší a chutnější?" "Co je pro mě cennější, vstávat a těšit se na šálek skvělé Anglie nebo mít plnější peněženku a pár desetikorun?" Otázky, na které se nikomu nechce odpovídat, tyhle rozhodnutí prostě bolí.

Pak jsem si vzpomněl na vyhýbavé "a".

 "Jak si dopřát šálek kvalitního čaje a přitom ušetřit?" Jak se vyhnout dvěma možnostem, z nichž ani jedno není příjemné?

Nakonec jsem koupil ten nejdražší čaj v nabídce - Twinings Lady Gray sypaný. Fantastická kvalita, nádherná plechová krabička- jak se na něm dalo ale ušetřit? Je sypaný stogramový, celá krabička je výrazně dražší než ostatní pytlíkové a proto ho nikdo nekupuje. Když se ale srovná cena za gram, vychází kvalitní čaj jako výrazně levnější. Stále nechápu, proč si lidé houfně kupují ty nekvalitní čaje, když mohou mít nejvyšší kvalitu a zároveň nižší cenu.

A co vy, vybíráte si záměrně to horší, nebo se vyhýbáte špatným řešením vyhýbavým a