Hledáte životní zkratky?

Railroad

Někdy se dostaneme v životě do situace, kdy se nám objeví snazší cesta. Cesta, která vás rychleji dostane tam, kam chcete. Pokud se vám taková zkratka naskytne, nechte ji být. Proč?  

Můžete se dostat do situace, kdy je váš partner potenciálním výtahem do lepší společnosti. Úspěšná mladá manažerka, která z vás udělá někoho. Geniální podnikatel, který ze své manželky, bývalé asistentky, udělal svou pravou ruku. Ostřílený majitel fabriky, který ze svého syna udělal rovnou top manažera.  

Drahá auta, luxusní dovolená, lepší společnost. Najednou se těmto lidem otevřou nové možnosti, která se dříve nenabízely. O kterým se jim ani nesnilo. To se člověku nestává často a říká si, že je to skvělá příležitost, že nám osud v takovém případě nemohl prokázat lepší službu.

Když využijete kariérní zkratky (a vezete se  tak např. na úspěchu někoho jiného), nebudujete svou kariéru. Přestáváte být svobodný, odpovědný za svůj vlastní kariérní úspěch a tak se vám nejspíše nebude tolik dařit v budoucnu. Místo toho, abyste budovali pevné čtyři nohy, na kterých bude stát váš život, budete stát na jedné noze vašeho silného partnera. Ztráta takového partnera bude pro vás znamenat velmi bolestnou ránu. Nepřijdete totiž jen o skvělé podmínky, přijdete ale hlavně o někoho, kdo vám přinášel příležitosti na stříbrném podnosu.

Existuje spoustu životní zkratek. Rodiče vám mohou nabídnout pozici ve vaší firmě. Často se tak dříve špatně placené pozice (např. office manager) v rodinné firmě mění na top manažerskou funkci (Chief Operations Officer) a přicházejí s tím přejmenováním skvělé peníze, žádná odpovědnost, luxusní služební auto a obrovský balík pracovních benefitů. 

Tyto benefity jsou jen na povrchu. Stejně jako kariérní zkratka v podobě úspěšného partnera, i tato zkratka přejmenování funguje rychle, ale účinky netrvají dlouho. Mění se totiž jen to, co je vidět. Zkratky přinášejí změnu jen na povrchu.

Jak tedy vypadá opravdová cesta? Opravdová cesta vám umožní provést změnu uvnitř

Možná jste teď na špatně placené pozici, která zároveň obnáší spoustu práce. Každý den do sedmi sedíte v práci. Pak jdete domů, dáte si šlofíka a pak pokračujete až do noci v další práci. Možná tak večer studujete druhou vysokou, pracujete na osobním projektu nebo budujete svůj kariérní kapitál či makáte na vlastní firmě.

K tomu se snažíte šetřit a moc si tak nedopřáváte. Máte pocit, že život  tak nějak nestojí za moc. Že pořád tvrdě pracujete, něco se učíte, ale nemáte žádné skvělé auto, drahé hodinky, nemáte čas se fotit v cizině někde na pláži a leštit pak svůj instagramový účet. 

Díváte se tak možná na svoje kamarády, na spolužáky a říkáte si, jak se mají dobře. Jak jsou šťastní, jak se jim daří, jak si dovolenkují. Ptáte se jak je možné, že jsou tak šťastní i přesto, že nemají žádné slavné výsledky.

Pokud ale do toho dáváte hodiny a bojujete, pokud jste si vybrali tu těžší cestu a měníte se uvnitř, jste na správné cestě.

Zkratky neexistují. Naprostá většina těch, kteří jsou úspěšní, do své kariéry masivně investovali. Vybrali si složitější cestu, na které museli překonat různé překážky. Právě překonávání překážek jim umožnilo stát se tím, kým jsou teď.

Pokud vám někdo vyčistí cestu, zamete všechny překážky, oslabí vás, zazdí váš rozvoj.

Neberte zkratky. Vyberte si těžké cesty, protože jen ty přinášejí reálnou hodnotu. A když máte pocit, že se možná rozbrečíte, že už to nevydržíte, že ten tlak je tak velký - pak jste na správném místě. Vydržte, bude to lepší. A brzy se vám bude dařit jako nikomu.

Vydržte, potřebujeme vás.