Jak bojovat s prokrastinací. Také vám nastavení priorit a jasné plány nepomohly?

Prokrastinace  je strategie, která dává smysl

Prokrastinace dává smysl, proto je tak těžké s ní něco dělat.

Každý semestr to se mnou na škole začínalo podobně. Řekl jsem si, jak se začnu učit průběžně. Už teď máte asi úsměv na tváři. Říkal jsem si, jak se každý den budu hodinku učit, tak přeci o zkouškovém bude pohoda. Prvních pár dní mi to docela vycházelo. Učil jsem se průběžně, zapisoval si výsledky mého snažení a vše vypadalo slibně, než přišla tvrdá realita. Úkol z programování se přiblížil a já už jsem měl začít dávno.  Naprogramovat dynamické webové stránky se zdál jako snadný úkol, ale nevěděl jsem jak na to. První startér prokrastinace – když něco nevíte, cítíte se divně.  Ruku na srdce, koho baví počáteční fáze učení. Vůbec vám to nejde, nevíte kde začít a jste de facto ztraceni. Přesně tak jsem si připadal. Nic z toho, co jsem udělal, nefungovalo. Práce byla ale odrazem mojí hodnoty. Když nic nefungovalo, bylo to jako kdyby se mnou bylo něco špatně.

Jak se práce stane odrazem vaší hodnoty, jako člověka je podle mě vymalováno. Prokrastinaci jste tak daly nejsilnější bič, který na vás může použít a nejspíš to také udělá. Špatná práce znamená, že jste špatný člověk. Když někdo kritizuje vaší práci, říkám vám tak, že vlastně ani vy za nic nestojíte (nebo tak to alespoň chápete).

Když práci odosobníte s tím, že to co děláte je důležité, ale vaše práce není měřítkem vás, jako člověka vyhráli jste první boj a vzali vítr prokrastinaci z plachet.

Výčitky snižují vaši šanci uspět

V průběhu mého snažení o to učit se průběžně jsem si často vyčítal, že mi třeba vypadl jeden den, kdy jsem se neučil. Říkal jsem si, jak mě tenhle vnitřní kritik nakopne k práci. Odpustit si a mít k sobě pochopení? Fujtajbl, no to nikdy! Takovou myšlenku jsem si odpíral víc než bramborový salát před tím, než uvidím na Vánoce prasátko. Problém byl v tom, že čím víc jsem si něco vyčítal, jak se mi nepovedlo, tím víc jsem kupodivu zaostával v učení.

Willpower Instinct přinesl vysvětlení. Čím víc se kritizujete za vaše nedostatky a výpadky ve vašich plánech, tím hůř se vám bude dařit. Lidé, kteří pod dohledem psychologů drželi dietu a vyčítali si drsně každý koláček, který snědli navíc, měli daleko větší šanci, že v dietě přestanou předčasně a dosáhnou tak pouze jojo efektu. Ti, co měli pro sebe pochopení a řekli si, že jedno zakopnutí přece nezhatí celou dlouhou cestu, měli daleko větší šanci uspět.

Mohla by i vám pomoci tahle informace? Zkuste a udělejte si vlastní názor, jestli to funguje.

Vše, co jste doposud slyšeli o prokrastinaci, není pravda

Znáte to – napiš si cíle, dej si priority, rozděl si úkoly na menší části, začni po malých kouscích. Cesta kaizen, 7 návyků efektivních lidí, Getting things done.. proč to nefunguje a člověk stejně prokrastinuje?

Zajímá vás to? Komentujte, lajkujte, šiřte a já zveřejním výsledky mého dosavadního výzkumu. Tenhle  článek je jakási ochutnávka.

Obrázek: I meant to post this last week, but....., L-T-L (Dick Jensen), www.flickr.com