Jak přežít každou situaci

Může se s vám zřítit letadlo, můžete mít problém v práci, můžete jen řešit nějaký malý problém. Pro to, abyste přežili každou situaci vám v principu stačí tři věci - přijměte svět jaký je, mějte jasný plán, dejte se do konkrétních akcí (a nebojte se plán úplně zahodit). Tyhle tři poměrně snadné věci vám pomohou skoro v každé situaci. 

Přijměte svět, jaký je. Podnikatelé, kteří řeší virtuální problémy lidí ztroskotají. Pokud se vám cokoliv stane, je dobré přijmout novou realitu. Pokud vás někdo (nebo něco) zachrání, bude to pro vás spíš vítaná nečekaná změna, ale nedoufejte v to. Doufání skoro nikdy nepomůže.

Mějte jasný plán (a nebojte se ho zahodit).  Promyslet si (a nejlépe napsat si) tři konkrétní akce, které vás dostanou z problému pomohou více, než sto hodin naříkání, nadávání, letargie a apatie. Které konkrétní akce vám pomohou, co můžete udělat? A nebojte se ho zahodit. Situace se může rychle změnit a stejně jako nemá cenu jen na výlet pokud víte, že bude hnusně, nemá cenu se držet neaktuálního plánu. Flexibilita vám pomůže přežít. 

Dejte se do práce. Čekání na zachránce může být dobrá strategie, ale i ztráta času. Cenné minuty se vám budou hodit a někdy dělí zachráněné od padlých vyčerpáním. Lepší udělat malý krok vpřed, než neudělat tři kroky.  Při akci se nezapomínejte dívat okolo sebe. Pokud se změnila situace, musí se změnit plán a pak i vaše akce.

Pokud vás zajímají podrobnosti o tom jak přežít, tak doporučuji knížku Deep Survival: Who Lives, Who Dies and Why od Laurence Gonzalese. Knížka popisuje příběhy těch, kteří katastrofické události přežili, i těch co ne.