Jak se soustředit

Víte, co jíte? 

Seděl jsem dnes na Chodově a obědval, zatímco se vedle mě posadilo paní okolo třiceti. Popřál jsem jí dobrou chuť, třeba si to nevzala jako ironii. Oba jsme jedli z plastových talířků, ve Šmaku nám popřáli dobrou chuť. Sakra, sníst oběd ale trvá klidně i patnáct dvacet minut, co dělat s tím časem?  Jak zabít čas, zatímco jíte?

Nijak, jíst. 

Paní se rozhodla jinak než já. Celou dobu měla v jedné ruce telefon (poslední model smartphonu v ceně měsíční průměrné mzdy) a psala někomu na Facebooku, druhou rukou se snažila jíst. Moc jí to nešlo, těžko se soustředit na obě věci najednou. Chtěl jsem se zeptat jak to chutná, ale bylo mi to jasné - neví, jak to chutná. Soustředí se na dvě věci a tak na žádnou.

Co slečny vedle? 

Další smartphone (tentokrát Apple iPhone 5. cca 13 tis. Kč) v rukách slečen vedle dobře sloužil na vzájemné focení, nahrávání fotek na Facebook a vzájemné lajkování těchto fotek. Potom došlo na focení bot (jejich bot) - puntíkovaných gumovek. Následovalo další nahrávání na Facebook.

Přemýšlím. Připomíná mi to ranní scénu v metru. Majitelé vytoužených smartphonů utratili desítky tisíc za něco, co je bude bombardovat upozorněními, novými maily, twíty a dožadovat se pozornosti.   

Přitom to nejlepší co by s nimi mohli často udělat, je vypnout je.

Podívejte se na hodinky. Zapište si čas. Vypněte telefon a pracujte s vypnutým telefonem jednu hodinu. Pokud nepotřebujete internet, vypněte i ten. Uvidíte, že stihnete dvakrát tolik