Jak získat dvě hodiny každý den navíc? (konec výmluv, že nemáte čas)

Je podle mě čas zakroutit krkem výmluvě, kterou jsem tenhle týden slyšel nejčastěji: „Promiň, nemám čas.“ Protože každý má čas, jde o to, jak se ten čas využívá. Mě nejvíce pomáhají dvě věci – pár dní si počítat každou aktivitu a čas na ní strávený. Tužku, papír a piště pište si hodinu po hodině co jste přesně dělali a co jste za tu hodinu také stihli. Tohle je docela otvírák očí. Myslíte si o svém času spoustu věcí, ale důležitá jsou čísla. Pomohlo mi také nainstalování RescueTime, geniální aplikace, která vám počítá čas strávený u jednotlivé aplikace na počítači. U webových prohlížečů umí dokonce rozlišovat jednotlivé stránky a tak přesně víte, kolik strávíte denně třeba Facebookem, nebo aktivní prací. Nemyslete si, že víte objektivně, čím trávíte svůj čas. Nejlepší měření je to, které za vás dělá někdo jiný a vy můžete jen operovat s výsledky. Moje první rada - kvantifikujte se.

Přestaňte dělat kraviny. Do kravin patří především to, v čem jste prostě špatní a vždycky budete, případně vás to ještě k tomu nebaví. Patří sem vše, co byste dělat neměli - nejčastěji nakupování, administrativa, stěhování, domácí práce, úklid, řízení auta, příprava všeho možného. Dejte si třeba na pikr.cz nabídku, že hledáte člověka, co vám uklidí, co vám nakoupí, dojde do copy centra a udělá za vás vše, v čem nevynikáte. Další zajímavá firma se zdá být Suzi. Zdá se, že umí vše od nakupování přes administraci a stěhování. Jste profík nakupování, kopírování a úklidu? Ano, pak to tedy dělejte. V opačném případně s tím okamžitě sekněte. Je potřeba začít se naučit delegovat a uvolnit si tak ruce na to opravdu zajímavé, tedy to, co vám jde nejlépe. Jste na juniorské pozici? Tím více byste se měli naučit delegovat a investovat do lidí okolo. Vydělej, a nech vydělat. Když se budete zabívat zabývat prací, kterou už umíte, nikam se neposunete.

Konec zběsilého komunikování s každým – je čas omezit Facebook, Skype a zvláště telefonování. Nejlepší jsou podle mě krátké osobní schůzky, na kterých se udělá nějaké rozhodnutí. Nejlepší schůzky jsou žádné schůzky. Proč se scházet, pokud dokážete efektivně pracovat i bez toho, abyste se scházeli? Řečmi se málokterá práce udělá, myslete na to. Přestaňte s kafíčky, hodinkou na oběd a dalšími nesmysly. Oběd se dá zvládnout za dvacet minut, stačí ho míst mít stejně jako snídani připravený dopředu. Snažte se stejně tak omezit čekání různého druhu. Spoustu čekání se dá buďto omezit, nebo naprosto vynechat. Budete tak mít daleko více času na produktivní práci i zábavu naplno. 

Edit 3.8.2012 : Opraveny tři pravopisné chyby.