Jediný způsob, jak se opravdu něco naučit

je dělat to pravidelně, nejlépe každý den.

Chcete být asertivní? Pravidelně se začnete každý den rozhodovat. Chcete mluvit německy? Přemýšlejte německy, učte se německy a hlavně mluvte německy. Chcete se naučit běhat? Každý den běhejte, i kdyby to mělo být jenom kolem baráku.

Včera jsem jel Student Agency a stewardka Radka se chovala přesně podle manuálu. Robotickým hlasem se představila, požádala nás o zapnutí pásů, procházela uličku a roboticky nabízela časopisy. Nedělalo jí problém procházet uličku a dvacetkrát zopakovat naprosto stejnou větu: „Zapněte si pásy, prosím. Děkuji“. Věřím, že to myslela dobře. A věřím, že si říkala to samé, co si říkáme my sami. Až budu mít nějakou lepší práci, budu do ní dávat více srdce, budu na zákazníky milá a budu pravidelně měnit mou nabídku i to co říkám, aby se nikdo nenudil.

Až budu mít skvělý plat, budu tvrdě pracovat. Až budu mít milé zákazníky, začnu se na ně usmívat. Až se na mě budou ve škole chovat rozumně, teprve pak přijmu zodpovědnost za svoje reakce. Až bude venku hezky, tak začnu běhat.

Nejdřív ale musíte být, pak teprve budete mít.

Chcete být více aktivní? Udělejte něco aktivního. Aktivita nikdy nepřijde sama a nenechte se tak opít rohlíkem, že se vám dnes „zrovna nechce“. Kašlete na ten pocit letargie, nasaďte boty a vyběhněte. Uvidíte, jak bude najednou sršet energií. Pomáhá mi to a jsem pevně přesvědčený, že to bude fungovat i vám.