Kde najít více času na to co chcete?

Je po Novém roce a možná si říkáte, že je čas ve vašem životě něco změnit. Chtěli byste začít běhat, zkusit meditaci, naučit se německy, posunout se v práci - kde na to ale najít čas? 

Zde je několik tipů, které sám používám a mohou vám pomoci mít ve svém kalendáři prostor na nové aktivity. 

Skoncujte s koníčky

Koníčky jsou jeden z největších žroutů času, který můžete najít. Stát se amatérským hráčem na klavír může znít jako skvělý nápad, ale pokud je vaše hlavní specializace IT nebo marketing, nijak vám to ve vašem životě nepomůže.

Udělejte si seznam vašich koníčků a nechte jen ty, které vám něco cenného přináší - zdraví, radost, vzdělání, nový business, více peněz, kontakty atd. Veškeré ostatní koníčky mohou jít stranou.

Outsourcujte se

Tři dny si zapisujte aktivity, kterým věnujete v průběhu dne čas. Dojdete nejspíše k položkám jako nakupování, vyzvedávání věci z obchodů, psaní, práce (a její jednotlivé složky). Práci rozložte na jednotlivé aktivity, které děláte. Dojdete tak možná k 20 - 30ti různým aktivitám, které děláte. Položte si pak tyhle dvě otázky:

  1. Které z těchto aktivit opravdu musím dělat já?
  2. Které z těchto aktivit mě opravdu baví a jsem v nich dobrý?

Tyto aktivity nechte a vezměte zbytek. To jsou činnosti, které za vás potenciálně může dělat někdo jiný. Můžete najednou přijít na to, že váš newsletter by mohl psát někdo jiný, že na poštu by mohla chodit dcera vaší kamarádky z práce a úklid doma i se žehlením by si ráda vzala sousedka na mateřské. Nejen, že tak můžete dát ostatním vydělat, ale zároveň budete mít čas na to, co má největší pozitivní efekt na váš život. Chopin si také sám nenosil piáno.

Rozhodněte se, na kolik párty chcete chodit

Zatímco spolužáci Petra Kováčika propíjeli svůj čas, on zatím budoval server Skrz.cz. Ono je fajn posedět si někdy s přáteli u pivka a vzpomínat na zlaté časy, ale pokud jděte na akci do dvou do rána, tak tím zabijete nejen celý večer, ale ještě celý druhý den, kdy se vám chce spát.

Čím méně budete chodit na párty, tím více času vám zbude na to, co chcete. 

Začněte poslouchat audioknížky

Předplatné na Audible jsou pro mě nejlépe investované peníze do vzdělání. Kamkoliv jdete můžete poslouchat špičkové knížky do sluchátek a málokterý čas je tak neproduktivní. Sluchátka nosím v kapse u bundy stejně jako telefon, takže poslouchám v MHD, při cestě do školy, do práce i v autě. Odposloucháno mám přes 500 hodin. Je to skvělý způsob, jak získat informace o tom co vás zajímá a zároveň vyplnit čas, ve kterém se nedá dělat skoro nic jiného. Navíc, pokud se nepletu, při registraci získáte audioknížku zdarma.

Jakou začnete poslouchat jako první?

Nebuďte neustále online a dostupní na telefonu

Celý den v práci se dá prakticky zabít jen tím, že byste odpovídali na emaily a telefony a přitom nic produktivního neudělali. Představte si, že by Picasso maloval obraz a přitom každých 15 minut zvedal a vyřizoval nějaký telefon. Pochybuji, že by nějaký dokončil v takové kvalitě, jako známe dnes.

Ve které části dne jste nejproduktivnější? V té si vyhraďte hodinu (dvě, tři) bez emailu a telefonu a věnujte se té nejdůležitější činnost. Email mějte vypnutý a telefon ztlumený.

Ve dnech, kdy email kontroluji jen 2x denně, jsem odhadem 2x produktivnější. Mně funguje 2x, vy si vyberte vlastní interval, který vám funguje a všechnu poštu vyřiďte najednou.

Který tip vyzkoušíte vy?