Lepší GTD #2 - Mám toho moc a co s tím.

Ničeho jsem nenabyl lehce. Každá věc mně stála nejtvrdší práci. Nehledejte lehké cesty, ty hledá tolik lidí, že se po nich nedá přijít nikam.
-Tomáš Baťa

Pokud toho máte hodně, není to nutně špatně. Je to tak, jak chcete? Souvisí vašeho úkoly s vašimi cíli? Souhlasí vaše krátkodobé cíle s vašimi dlouhodobými?

To jsou podle mě nejdůležitější tři otázky, které můžou projasnit situaci. Spoustu lidí se podle mě vnitřně buďto snaží bránit hodně práce, nebo se do koloběhu hodně práce dostanou, jako kdyby nasedli na zběsilou vlnu, a nemají žádnou kontrolu. Není možné mít kontrolu nad životem, ale je možné mít kontrolu nad vlastními rozhodnutími.

Většina úkolů dělá buďto velmi malý, nebo žádný efekt ve vašem životě. Když tak člověk zašátrá v paměti, ty rozhodnutí co život opravdu změnily výrazně je v řádu desítek – výběr střední, vysoké školy. Koníčky, které knížky budu číst, co dělat ve volném čase a s kým se vídat.

Je výhodnější si nejdříve napsat všechny úkoly a pak jich vyřadit co nejvíce – delegovat, nechat je plavat nebo je udělat někdy jindy. Nejlépe se ale soustředí jen na tři čtyři velké úkoly za den, jinak je den opravdu jak lavina. Delegujte vše ostatní, vyhazujte všechny úkoly, které nejsou nutné.