Pokud chcete rozšířit opravdovou změnu, hledejte bílé vrány.

Právě  čtu knížku Proměna od Jan Melvil Publishing, asi jeden z nejlepších kousků na českém poli o tom jak být iniciátorem trvalých změn. 

V první řadě se na sebe začněte dívat na schizofreniky. 

Náš mozek se vlastně skládá ze dvou poměrně odlišných částí a není divu, že se nám tak nedaří měnit vše, co bychom chtěli. První část je tzv. jezdec, tedy racionální část mozku. Druhá je slon, to je ta emocionální část, která je sice skvělý dříč, ale musí být dobře řízen a snadno se něčeho lekne. 

Motivujte jezdce, ovládněte slona. Pokud chcete někoho změnit, hrajte na oba - racionálně na jezdce, emocionálně na slona. V rozšíření dlouhotrvající změny vám může pomoci najít tzv. bílé vrány. To jsou dobré výjimky, kterým se změna už podařila. Ve vaší firmě se třeba začalo rozmáhat chození pozdě do práce. Ti co chodí včas jsou právě bílé vrány a ti vám mohou pomoci při změně chování ostatních (opozdilců).

Místo toho abyste se vždy snažili přijít se svým řešením, zkuste se poptat kolegů jestli už tenhle problém nevyřešili. Již úspěšný kolega může pak učit ostatní a změna se bude tvořit daleko rychleji. Lidé mají raději změny "zevnitř", když mají pocit, že jim změnu nikdo externí nevnucuje.  

Motivujte slona, ovládněte jezdce. A snažte se najít bílé vrány. 

Děkuji Vlastovi za doporučení a přítelkyni za tenhle skvělý dárek.