Proč nedoufat v talent.

Rádi obdivujeme génia a velikány. Vysoký intelekt nám imponuje, stejně jako lidé, kterým něco opravdu dobře jde. Klavírním virtuózem se opravdu narodit musíte. Nedoufejte ale v to, abyste měli vyšší talent, doufejte v trénink. Je hrozně snadné splést si talent a hodiny práce. Podle mě málokomu chybí opravdový talent. Chybí nám podle mě drive pustit se do učení naplno, s chutí a trénovat, dokud nejsme opravdu dobří.

Když se podíváte na jakéhokoliv profesionálního hráče, virtuóze nebo zpěváka, každý má většinou trenéra, nebo mentora. I když jste v něčem nejlepší na světě, je dobré se radit s někým zkušeným. Nevidíme se často příliš objektivně a tak potřebujeme někoho, kdo nám dodá reálnější pohled na nás samotné. Kdo nás postaví na nohy, když to potřebujeme. Kdo nás ještě donutí pokračovat, když už nemůžeme.

Talent je potřeba, ale je to prvních deset procent úspěchu. Zbytek je práce, té se nedá vyhnout. Někdo zkušenější po našem boku nám může pomoci dosáhnout našich cílů, když bychom to sami možná nedokázali.