Vědět proč

Většina informací, které seženeme v knížkách, škole, od známých a přátel je především o tom co a jak dělat. Pokud práci, životu chybí odpověď na otázku Proč? vše ztrácí absolutně smysl. Vědět proč je základní kámen, od vědět proč to dělat, proč si to myslet a proč né jinak je tvořivé, podporuje zvědavost a kreativitu.

Mozek miluje otázky, hledání odpovědí na ně a tak není nikdy příliš mnoho otázek. Vědět proč to dělat, proč mít takové cíle motivuje, podporuje. Proč lidé nadávají na školy, učitele a nudné nepraktické hodiny? Protože učitelé neodpovídají na základní otázku Proč se to učit? Proč podle průzkumu organizace Gallup je 70% zaměstnanců neproaktivních, pasivních a odloučených od jakéhokoliv zápalu pro práci? Věřím, že je to tím že jejich práce a jejich nadřízení neodpovídají na otázku Proč to dělat?

Čím více toho máme na seznamu úkolů, tím víc přemýšlíme nad Co dělat a Jak to dělat. Je to blbost pokud nevíme Proč to dělat. Lidé vás budou milovat za to pokud jim řeknete nejdříve proč to dělat. 

Nejen že podvědomě cítíme, že pokud víme proč děláme to co děláme a chceme to, co chceme tak nás to motivuje, ale můžeme být tak přesvědčivějšími v komunikaci. Až budete někoho o něco žádat, zkuste mu dát dobrý důvod k tomu to dělat. Na to se soustřeďte a výsledky přijdou. V neděli jsem byl v kavárně a požádal jsem o nerezovou lžičku místo plastové, protože jí mám radši. V McDonald's jsem dostal čaj do velkého kelímku po tom co jsem řekl že o něj prosím, protože mají skvělý čaj. Nic z toho nebylo ve standardní nabídce.

Dostat nadstandardní nabídku znamená především vědět proč. Lidé fungují na důvodech, dejte jim dobrý důvod a dostanete je na vaši stranu. Zítra někoho o něco požádejte a řekněte mu proč to chcete. Zkuste to sami, uvidíte.