Až budete chtít zlomit starý zvyk vzpomeňte si na bankomat aneb proč je problém lidí často problémem situace

Představte si, že pracujete v bance a dostanete poměrně zapeklitý úkol - máte naučit lidi, aby nezapomínali kartu v bankomatu. Řeknete si možná, jak může být někdo tak nepozorný a kartu tam nechat. Začnete zkoumat různé možnosti. Mohli byste zákazníky varovat, tisknout různé plakáty, informovat je o tom jak je nebezpečné kartu v bankomatu zapomenout.  

Můžete přeci přijít o peníze. Někdo vám jí může sebrat. Můžete být bez peněz a možnosti peníze vybrat. No a představte si ještě takovou situaci když jste třeba na dovolené a karta je znenadání pryč! Co s těmi zapomnětlivci, jak je naučit tam kartu nenechávat?

A to je právě jádro problému - co se zdá jako problémem lidí je často problémem situace.

Až budete příště vybírat z bankomatu všimněte si co musíte udělat první. Nejdříve vyndat kartu, nebo peníze? Nejdříve kartu. Tak malý rozdíl v nastavení bankomatu a tak velké důsledky. Počet zapomenutých karet se tak dramaticky snížil a stačilo jen změnit situaci, nemuseli jste nikoho nic učit.

Vůle, to je věc na kterou spoléhejte při změně jako na poslední. Pokud chcete zhubnout, jezte z menších talířků a ty velké schovejte. Pokud chcete více pít, mějte s sebou pití a na pracovní stůl si ráno postavte skleničku a karafu vody. Pokud chcete jít ráno běhat, dejte si běžecké boty večer vedle postele. 

Nespoléhejte na svou vůli. Změňte vaše prostředí okolo vás tak aby vás a vaše zvyky měnilo přirozeně. Změna bude snadnější, rychlejší a daleko trvalejší.

Který nový zvyk začnete pomocí změny prostředí budovat již zítra?