Když zjistíte, že mít cool práci není zas tak cool

snowboard jump 2 - Jochem_a (sxc.hu, 2009)     

snowboard jump 2 - Jochem_a (sxc.hu, 2009)

 

...zboříte tak jeden z nejnebezpečnějších rad o práci -  že následování vaší vášně za cestou za ideální prací je dobrý nápad.

Bylo mi šestnáct když jsem koukal na kluky na sjezdovce co učili holky jezdit na snowboardu. Instruktor snowboardingu vypadal pro mě jako dream job. Celý den sjíždíte svahy, jednou Francie, podruhé Alpy, pak Krkonoše, máte každou sezónu nové oblečení a píšou se o vás v Bravíčku love story (první líbačka se svým snowboardovým instruktorem). Žádné maily, prokrastinace, klimatizace, stres, lupenka, bolení zad a shrbená záda.

V osmnácti jsem si tedy udělal papíry na učení na prkně a velmi rychle jsem zjistit jak následovat vaši vášeň váš svede někam úplně jinam - do reality. 

Sny o cool džobu byly rychle pryč. Bylo pěkně otravné se každý den svlékat a oblékat do všech vrstev oblečení, balit do batohu komplet první pomoc, sledovat počasí, popohánět ty lenivé v týmu a vracet se každý den často promočený a zpocený a ráno šup nohy do mokrých bot. Ve střediscích žádná pořádná restaurace, zodpovědnost za každého v týmu (uhlídat všechny nebylo vždy snadné) a být bravíčkovým leštičem sjezdovek vás přestane bavit stejně rychle jak Leoše Mareše nosit kabáty v červenci a randit s patnáctkami. 

Když si vysníváte kůl džob většinou ho vidíte velmi zkresleně. Mám tedy tři tipy.

Tři tipy jak se vyhnout tomu, abyste neskončili v cool práci, která tak cool není: 

1) Zeptejte se lidí co tu práci už dělají o čem to doopravdy je. Co je jejich denní rutina a jak je těžké / snadné v práci vyniknout. 

2) Zkuste si na jeden den tu práci o které sníte. Sny a realita jsou často dvě (velmi) rozdílné věci.

3)  Místo soustředění se na vaše vášně se soustřeďte na to být sakra dobrým v tom, co děláte právě teď. Neptejte se jestli vás práce naplňuje. Ptejte se: Co dneska můžu udělat k tomu, abych byl za pár jedničkou (ne ledničkou) v oboru?

Moje rada v jedné větě pro váš monitor, na vaši zeď: