Co jsem se naučil od trenérek tenisu za kolejí

Podpora, dodávání motivace a rychlá zpětná vazba. To jsou tři věci, které trenérky tenisu za mou kolejí znají dobře. A vy je nejspíše potřebujete znát stejně tak i v businessu. 

Za mou kolejí jsou dva tenisové kurty. Od rána tam jsou trenérky tenisu s partou dětí, co se chtějí naučit odpalovat míčky forehand backhand. Jde o stejný proces učení jako na vysoké škole, mezi nadřízeným a podřízeným. Tenis jako účetnictví, tenis jako informatika - učení jako učení.

Na rozdíl ale od tradičního modelu učení umí trenérky tenisu za domem něco, co se (nejspíše) potřebujete naučit i vy. 

Dávají hrozně rychle zpětnou vazbu. 

Není nic horšího než pracovat na projektu půl roku a neslyšet od svého šéfa žádnou zpětnou vazbu. Příp. verze uděláš dobře-samozřejmost, uděláš špatně-máme na tebe bič. Pokud se chcete něco naučit (nebo někoho něco naučit), potřebujete hrozně rychlou zpětnou vazbu na vaše výsledky a váš pokrok. I sám golfový mág Tiger Woods má svého trenéra. Stejně tak trenérky nenechávají děcka hrát špatně půl roku dokola, ale stále je opravují, dokud ten backhand nedělají správně. 

Dodávají neustále dodávají motivaci. 

Když vám něco nejde (tj. něco se učíte), tak potřebujete motivaci od ostatních. Dělat něco poprvé skoro vždy stojí za prd, je vám trapně a opravdu vám to nejde. Není divu, že trenérky dávají dětem neustálou podporu (to si udělal suprově, to bylo parádní, dneska ses opravdu zlepšil). Pochválíte i vy, když někoho něco učíte nebo když chcete někoho něco naučit? 

Jsou pevnou podporou, parťákem na společné cestě (a nenechávají v tom svěřence sami).

Děti se snaží naučit tenis, ale nejsou v tom sami. Trenérka je vždy na druhé straně kurtu a děti tak ví, že trenérka ví, jak se cítí. Kdyby seděla na tribuně a halekala příkazy jen z ní, tak by to nefungovalo. Je čas vystěhovat se z vaší uzavřené kanceláře, projít se po place kde jsou vaši zaměstnanci, vyhrnout si rukávy a zkusit si to, co delegujete. Občas je nejlepší projít cestou, kterou procházejí ostatní. Není snadnější způsob, jak se naučit delegovat. 

Na tom, co dělají ostatní špatně, se nedá většinou nic stavět. Stavte vždy na tom, co ten druhý umí dobře. A to zlepšujte.