Co umíte docela dobře je ztrátou času - pět poznámek z hledání lektora němčiny

V posledních několika dnech jsem vybíral nového lektora němčiny a v průběhu tohoto procesu mě napadlo několik myšlenek, které bych vám rád předal. Mohou se hodit při vybírání nových lidí do firmy a mohou se vám hodit pokud jdete třeba na pohovor.

Co umíte docela dobře je ztrátou času. Možná to zní drsně, ale u lektorů mě nezajímalo jestli umí docela dobře vyšívat, jsou dobrými tenisty a mají začátečnický kurz ikebany. Hledal jsem někoho, kdo umí jednu dovednost opravdu dobře (učit němčinu). To je trh, kde vítěz bere vše (winner-take-all market ze So Good They Can't Ignore You). Je tedy potřeba pilovat jednu dovednost a tu převést prakticky k dokonalosti.

Na rozdíl od toho existuje trh typu aukce (auction market , ze stejné knihy), kde hledáte lidi s nějakou sadou dovedností. Dobrý programátor tak může umět nejen programovat, ale zná frameworky, umí prezentovat řešení zákazníkovi a umí to i s lidmi.

Musíte vždy vědět, ve kterém typu trhu se právě vy pohybujete.

Chodili ke mně lektoři, co uměli různé věci dobře, ale žádnou výjimečně dobře. Pokud jste v auction marketu a prodáváte převážně jednu dovednost, sekněte s většinou ostatních aktivit co vás zdržují od pilování této dovednosti.

Lidé vás posuzují podle vašeho vzhledu. Zvlášť pak na prvním setkání. Pokud přijdete v odrbaných džínách, starých teniskách a máte učebnici němčiny z 90tých let co zažila i 99 Luftballons, tak to nevidím na dohodu. Naivně jsem si myslel, že tohle téma je propírané v každém článku o pohovorech. Není, lidé dělají stále tu samou chybu. Zvláště nechoďte na interview se třemi květináči pelargonií (ano, i to se mi stalo). Bylo by dobré vzít si na sebe o trochu více formální oblečení, než je standardem prostředí, kam jdete. Při cestě z pohovoru vám to může i překvapivě zachránit život.

Mějte dobře udělané CV. A nebo nemějte CV vůbec. Nemusíte posílat CV, pokud máte tolik výsledků, že mluví za vás. Pak stačí PV (Papír Výsledků). Na opravdu vysoké pozice už se nehledají lidé podle jejich CV, ale podle toho jaké pozice zastávali. Pokud ale CV potřebujete, mělo by být přehledné, splňovat všechny pravidla co jsou zvykem a mělo by v něm být něco, co rychle zaujme. Pokud tam nic zajímavého není - není čas na tom začít pracovat?

Přijďte včas. Vážně jsem jednu chvíli přemýšlel nad tím, že bych si začal psát seznam výmluv, co lidé mají, když přijdou na pohovor pozdě. Např.: Ještě jsem něco řešil po telefonu (pak to asi nemyslíte vážně), nemohl jsem zaparkovat (vyjel jste pozdě), zdržel se autobus, metro, vlak (vyjel jste pozdě), nemohl jsem vás najít (neumíte pracovat s navigací ani internetem), jsem v druhé recepci (neumíte číst emaily, protože v něm bylo číslo recepce), měl jsem bolesti žaludku, onemocněla mi (zde doplňte člena rodiny, domácího mazlíčka či vzdáleného příbuzného). Pokud nepřijdete poprvé včas (nejlépe o pár minut dříve), mám silné nutkání nevěřit tomu, že se to zlepší. 

Odlišujte se významně od ostatních. Co zajímavého umíte a většina neumí? Jaké skvělé reference máte? Kde jste pracovali, na kterém výjimečném projektu je vaše práce? Hlásilo se mi asi 20 lektorů. Ccca 10 jsem vyřadil rovnou podle CV, protože byly prakticky identické. Nic nevynikalo, každý měl víceméně stejné zkušenosti, stejnou školu, stejnou cenu. V dnešní době internetu každý hledá toho nejlepšího ve svém světě. Toho nejlepšího za cenu, kterou chce, v místě kde potřebuje. 

Kdy naposledy jste doporučili někomu restauraci, která byla ve všem průměrná? Je čas nad vaší kariérou přemýšlet podobně.