Deset nejlepších triků jak se stát nezapomenutelným řečníkem.

Po několika desítkách naprosto fascinujících prezentacích jsem destiloval ty nejlepší tipy jak se stát naprosto nezapomenutelným řečníkem. Zavítejme mezi hvězdnou pěchotu prezentačního nebe s top ten triky jak uspat každého řečnickými majstrštyky o kterých si posluchači budou ještě dlouho za kamny obezřetně vyprávět.

1. Ignorujte diváky.

Není efektivnější metody jak si získat "přízeň" diváctva než se nedívat na diváky. V praxi se především osvědčilo - dívat se do země, dívat se do počítače a dívat se na slide zády k divákům. Jakékoliv problémy s nespavostí a hyperaktivitou přestanou v publiku existovat, stačí se otočit zády. Kdyby to opravdu otrlé povahy vydržely, začněte číst slidy slovo od slova velmi.. monotónním.. hlasem.

Pokud je součástí vaší prezentace obrázek, který je čitelný z hlediště jen pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu, určitě je třeba to zmínit slovy "na tomhle obrázku bohužel není nic vidět..". Co by mohlo rozvířit vody inspirace víc.

2. Nepoužívejte dálkové ovládání

Další z mocných zbraní jak zabít jakoukoliv prezentaci je vrátit se zpět do dob televizí značky Tesla. Není nad trochu aktivního pohybu vždy když chcete posunout snímek. Dá se kombinovat s technikou č.1, případně poprosit dobrého přítele a projektor tak bude bombardovat vše přítomné za zvuků zběsilého klikání a proseb o "další slide!".

3. Používejte Powerpoint jako Word.

V Redmontu plánují další verzi Microsoft Office již bez aplikace Word, protože uživatelské rozhraní, které nabízí PowerPoint je přesně to, co uživatelé hledali. Nenáročná tvorba odrážek pomocí klávesy Enter, vysoká kompatibilita, která se blíží formátu PDF a jistota, že na každém plátně bude ta hora textu vypadat všude stejně nudně - to je to, co podpoří informační revoluci ve vzdělávání.

4. Nepřipravujte se, neprezentujte předtím nanečisto.

Diváci milují adrenalin. Zpocené ruce nejistotou, že se před nimi bude zkoušet něco napoprvé a bude tak panovat hrobové ticho, lidé budou zatínat zuby jestli se počítač vůbec zapne a jásat nadšením pokud prezentace začne dramaticky úvodní znělkou přihlášením do Windows zatímco jejich oči budou přilepené na plátno kde projektor odpočítává svůj start. Připravte si polštáře, další slide!

5. Nedejte dobrý důvod vás poslouchat.

Není radno dávat divákům dobrý důvod vás poslouchat - jejich oči by mohly procitnout z klidného prostředí obrazovek jejich počítačů a telefonů a začít vás pozorně poslouchat, projevovat aktivitu, hlučet a dokonce by se mohli i začít ptát, nebo s vámi i nesouhlasit!

Tyto excesy se nesmí nechat připustit, je lepší nikdy nezmínit k čemu je dobré to co prezentujete, co bychom s tím mohli udělat, ale rovnou začít mluvit o nejhlubších detailech vaší ďábelské myšlenky. Tento genius loci většiny přednáškových síní na vysokých školách tak skýtá bezpečných úkryt před všetečnými dotazy (duchem ne-) přítomných. Ten kdo spí o vás nepochybuje, nemůže s vámi tak nesouhlasit a vyvést vás z míry. Spící nevypovídá. 

 

Brzy budeme pokračovat dalšími radami jak se stát nezapomenutelným řečníkem. Chvilku čekání si můžete zkrátit hledáním důvodů, proč ve Švýcarsku vznikla politická strana APPP (Anti PowerPoint Party), kteří se s mottem "Finally do soomething!" snaží o celostátní referendum za zákaz používání PowerPointu při prezentacích.  

[Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Anti_PowerPoint_Party]