Investice, nebo utrácení?

Price is what you pay. Value is what you get.

-Warren Buffet

Člověk má přirozenou tendenci inklinovat k tomu mít dobrý důvod pro to co dělá. Je poměrně snadné si zaměnit utrácení za investici. Také jste měli někdy tu nutkavou potřebu si koupit nový foťák, protože byste tak přeci fotili lepší fotky, koupit si lepší golfové hole, protože byste tak lépe hráli a koupit si nový oblek, protože byste v práci vypadali více reprezentativně?

Obecné pravidlo jak si dát pozor na záměnu investice a utrácení je považovat všechno za utrácení. Investicí se to stane až pokud vám to opravdu přinese nějaký hmatatelný zisk. Hrozně rád čtu knížky a mám tak knihovnu knížek od psychologie, ekonomii až po Umění války od Sun Tzu. Je snadné si nákup každé další knížky vysvělit jako "investici do vzdělání" a vydat nemalé prostředky všanc zvětšování knihovny. Pokud mi ale další nová knížka nepřinese hmatatelný zisk, je to utrácení.

Výsledky jsou to, co přináší hodnotu. Nejsou to nezrealizované nápady, plány bez akce ani cíle bez konání. Jsou to jenom výsledky. Jde o to co můžete přinést do světa a šířit.

Do čeho rádi investujete a za co rádi utrácíte?