Dobrý time management není náhradou za tvrdou práci

Mám pocit, že je něco, co byste chtěli rozjet. Nový projekt, možná vás láká nová práce, možná byste se chtěli naučit nový jazyk. Prostě se někam posunout. A možná máte pocit, že úspěch je jen pro ty co měli sakra štěstí. Že je tlustá čára mezi vámi a Lady Gaga, Steve Jobsem nebo George Clooneym.

A proto je podle mně ten pravý čas vám prodat nápad, proč je důležité rozlišovat dobrý time management a tvrdou práci. A proč je dobré dělat a umět oboje.

Dobrý time management vás naučí efektivně využívat váš čas. Uvolní vám ruce na tvrdou práci. Tady je seznam tipů, které mi pomohly v posledních letech studovat vysokou školu, pracovat, učit se cizí jazyk a přednášet zároveň a stíhat to:

Jeden týden si piště sledujte jak trávíte váš čas. Pište si každou aktivitu, pak se podívejte jak ten týden dopadl. Kterým činnostem byste chtěli dávat více času? Kterým méně? Prvním krokem k hubnutí je zakoupení váhy, protože vám dává zpětnou vazbu. I vy potřebujete v efektivním time managementu dobrou zpětnou vazbu.

Nainstalujte si RescueTime (nebo jakoukoliv jinou aplikaci, která vám pomůže sledovat čas na počítači). Potřebujete konstantní zpětnou vazbu, že čas u počítače trávíte efektivně.

Telefon mějte v tichém režimu, kdy pracujete na něčem opravdu důležitém a dejte si ho tak daleko od počítače, že na něj nedosáhnete. Je skvělé, že jste v práci třeba vyřídili za den 50 telefonátů a odpověděli na dotaz snad každého kolegy, který došel k vašemu open space stolu. No a co - udělali jste něco, co bude mít opravdu dlouhodobý pozitivní dopad na vaše kolegy, zákazníky?

Sportujte a plánujte si dobře volný čas. Volný čas není něco, co vám zbude po práci. Volný čas je nejlepší plánovat a dávat si do kalendáře. Osvědčilo se mi vyhradit si jeden volný den v týdnu kdy nepracuji. Trávím čas s lidmi co mám rád, čtu knížky, blogy, dívám se na filmy a videa. Nebo se jdu jen tak projít. Původní formule na práci zněla "šest dní pracovat, v neděli volno". Myslím, že na ní něco bylo.

Nezapomeňte rozlišovat tvrdou práci. Tvrdá práce byla na poli, byla ve fabrice, byla u pásu. Tvrdá práce dnes znamená dělat něco, čeho se většina vašich kolegů  bojí. Znamená to prodávat vaše nápady, znamená to začínat nové projekty, znamená to říct na meetingu, že máte plán a chcete ho rozjet s dalšími kolegy. Tvrdá práce znamená měnit život okolo vás k lepšímu. Tvrdá práce je pro mě i někoho veřejně pochválit, někomu upřímně poděkovat. 

Nejdříve se naučte efektivně řídit váš čas, ale nezapomínejte na tvrdou práci. Jedno nenahrazuje druhé. Spravovat čas vám má uvolnit ruce na tvrdou práci. A když budete plánovat odpočinek a sport, bude to mít rovnováhu.