Proč tvrdě pracovat za tak malé peníze

Někdy slyším názor, že tvrdě pracovat za ty peníze co člověk dostává se nevyplatí. Pracujete třeba šedesát hodin týdně, vypočítáte si že vaše hodinová mzda je třeba 120 korun za hodinu, protože pracujete spoustu hodin za menší peníze. Můžete si pak říct, že za ty peníze se nemá cenu snažit.

Proč to neotočit a neříct si jak můžu odvádět co nejlepší práci abych byl víc cenný? Pokud budu více cenný, budu dostávat určitě více peněz. Snaha, kterou dáváte do práce, není lineárně úměrná penězům, které dostáváte. Můžete pracovat 30 let tvrdě a až pak se stanete generálním ředitelem.

Ta nelinearita podle mě většinu lidí odradí a je to škoda. Proč nezvýšit produkt, který dáváte na trh, proč nezvýšit vlastní přínos a vlastní hodnotu a pak určitě budete hodnotnější. A tím i (za nějakou dobu) lépe placeni.

Vaše úsilí by mělo být úměrně vaším ambicím, ne vašemu aktuálnímu příjmu. Váš příjem se může změnit (zvýšit), ale mění se nelineárně. Váš šéf (váš zákazník) musí delší dobu vidět, že stojí za to platit více. 

Budujte důvěru, osobní značku, lepší produkt. Nebo změňte naprosto trh (protože to může být třeba nemožné). Ale nesnižujte úsilí.