Dvě porady, které fungují nejlépe dohromady (a ještě vás nejspíše nenapadly)

Motto: Můžete si stěžovat, nebo tvořit. Těžko lze dobře dělat oboje najednou.

V businessu (stejně jako v životě) si můžete buďto stěžovat, nebo něco tvořit. Můžete uspořádat společný brainstorming s kolegy, nebo tzv. stěžovací poradu.

Při společném brainstormingu tvoříte možná řešení vašeho problému. Pro brainstorming platí jednoduchá pravidla: každý nápad se počítá, na začátku se neřeší, jestli je dobrý, nebo ne (a jak krásně popisuje Adam Grant ve své knize Originals, ti opravdu originální jsou často originálnější především tím, že mají  daleko více nápadů, než ostatní). Všechny nápady se zapisují, je možné také brainstorming uspořádat nejdříve individuální a pak skupinový. Moderátor se často stará o zapisování nápadů.

Při druhém typu porady, tzv. stěžovací si poradě, se stejně jako při brainstormingu definuje téma, které chcete řešit, a následně se zapisuje veškerá kritika, stěžování si, fňukání a tvoří se důvody, proč to nejde. Poslední část (mít spoustu důvodů, proč to nejde) je v tomto typu porady zásadní, protože díky nim nikdo následně neudělá žádnou kreativní práci, ale zároveň má pocit, že spoustu práce udělal, protože přeci ví, proč nemůže nic udělat. 

Asi vás to napadlo, viďte? Že stejně i v životě si můžete vybrat, jestli budete aktivně hledat možná řešení (brainstorming), nebo si budete ztěžovat a hledat důvody, proč to nejde. Těžko se dá dělat oboje.

Je to na vás – jaký typ porady si vybere pro váš tým, proč váš týden, pro váš život?

Pozn. K tomuto blogu mě inspirovalo posezení třech postarších žen v nejmenované kavárně v obchodním centru. Zatímco si jiní jen tak nad kávou povídali, tyto dámy se věnovaly hledáním důvodů, proč to nejde, proč je život těžký a ztěžovaly si snad na vše, co vás napadne. Fascinující – přitom rozhodnutí je často jen v naší hlavě – chcete, nebo nechcete?