Jak napsat famózní dokument ve třech jednoduchých krocích

It took me fifteen years to discover I had no talent for writing, but I couldn't give it up because by that time I was too famous. - Robert Benchley

Není vůbec těžké napsat hezky (profesionálně) vypadající dokument. Jde o to se držet několika zásad, které vám pomohou na cestě za famózním pdfkem či wordovským dokumentem.

1.       Nepoužívejte výchozí nastavení Wordu.

Calibri, základní paleta barev, standardní řádkování a mezery – schválně, kolik takových dokumentů už jste viděli? A teď z jiného soudku – také měníte celý svůj šatník přesně podle toho, jak mění sortiment jeden jediný obchod? Pokud je vaše odpověď ne, dělejte to samé, co dělá v offline světě – hrajte si s barvami, fonty, vybírejte a experimentujte. Vkládejte do dokumentů úvodní stránku s obrázkem přes celou stránku, zkuste nové fonty, využijte kuler – skvělý zdroj barev všech druhů.

2.       Nesnažte se být kreativní.

Rádi byste sladili pět různých fontů, deset barev a k tomu ještě šest obrázků na každou stránku? Nebudu vás nabádat, ať to neděláte, nechci vám kazit kreativního ducha – ale co zkusit se podívat na dokumenty od renomovaných firem jaký design používají a z každého vybrat to nejlepší a dát to jen dohromady? Stačí umět dobře vybírat.

3.       Raději kratší než delší.

Na škole vás učili, že každá práce musí mít danou délku a čím více textu je, tím lépe to vypadalo, že jste kovaný odborník. Pokud máte složité téma, začnete kapitolu shrnutím, které bude na jednu čtvrtinu stránky – protože jinak bude váš čtenář dělat to co většina – zběsile projíždět dokument očima a hledat to důležité. Do textu samotného se dostanou jen Ti nejsilnější. 

Obrázek: Absorbed pensive mature businessman od s_falkow, www.flickr.com via www.compfight.com