Jak pracovat dvanáct hodin denně a mít stále energii?

Jak se připravit na velké cestování, flexibilitu a náročnost nového způsobu práce? Zde je několik mých osobních tipů. Nejsem guru produktivity, nicméně pár věcí se mi osvědčilo v praxi a tyto tipy by se vám samotným mohly hodit v praxi.

Začněte se starat o svoje tělo. O pozitivních efektech sportu snad nemusí být řeč. Jedna z prvních věcí na co jsem přišel po tom, co jsem týdně nacestoval víc jak tisíc kilometrů byla, že to přestanete fyzicky dávat, pokud nemáte fyzičku. Musíte se naučit starat se o svoje tělo a to je podle mně o čtyřech komponentech – spánek, sport, aktivní relaxace a jídlo.

Berte spánek jako seriózní druh dopingu. Naučte se spát víc, než jste zvyklí.  Většina z nás spí méně než optimálně a vydržet pak 12 hodin v práci s velkým cestováním se nedá. Spěte osm, osm a půl, klidně devět hodin. Ráno byste se měli probudit „do růžova“.

Každé dvě a půl hodiny něco malého snězte. Pokud budete mít přes den jen tři jídla (z toho dvě špatná), dojedete na to. Nebudete mít žádnou sílu udělat rozumnou práci. Kupte si na cestu banány a celozrnné sušenky nebo fit tyčinky a strčte si je do tašky k laptopu. Když je nejhůř, zachrání vás. Na cestách typicky není čas něco sehnat a banán vám snadno doplní energii. Sedím akorát ve vlaku, píšu tenhle blog a jediné rozumné co se tady na svačinu dá sníst je banán v mé tašce.

Naučte se aktivně relaxovat. Za tenhle tip vděčím svému otci. Je sice super naučit se pravidelně sportovat, ale při sportu se vám do těla vyplavuje adrenalin a jiné hormony, které vaše tělo nabudí. Vy sice tak úspěšně odbouráváte stres, ale tělo si neodpočine a naopak ještě více stárne. Sport je pro tělo další vypětí. Aktivní relaxace znamená opravdu vypnout, odpojit se a nechat vaše tělo dobíjet baterky. Skvěle na to funguje napustit si na hotelu vanu, poslouchat nějakou klidnou hudbu, pomalým tempem se projít po lese nebo městě, meditovat, pustit si nějaký optimistický film. Aktivní relaxace vám dobije baterky a vaše tělo bude mít prostor regenerovat.

Naučte se aktivně hýbat. Nejsem velký fanda brutální sportovní nálože, ale trocha aktivního pohybu je třeba. Pohyb vás musí především bavit. Mě osobně vyhovuje plavání, běh střídaný s chůzí a posilovna. Třikrát týdně hodina aktivního pohybu je množství, které je pro mě spolu s prací dlouhodobě udržitelné. Najděte si vlastní množství a začněte třeba dvakrát za týden s patnácti minutami sportu. Pokud vůbec nic neděláte, žádné množství sportu není příliš malé. I pět minut je lepších, než nic. Mé běhání začalo tak, že jsem si nasadil boty na běhání, vyšel ven, obešel blok a vrátil se zpět. Tohle jsem vydržel celý měsíc. Teď jsem schopen uběhnout deset kilometrů. Kdyby se snažil nejdříve uběhnout pár kilometrů, seknu s tím dřív, než se dostanu k rozumnému množství.

Naučte se zdravě jíst. Hodně lidí se snaží nějak „vyzrát“ na své tělo a hledají magické látky, které je nabudí na celý den, zvýší jejich mentální aktivitu (mýtus nootropik) a přinesou silné pozitivní efekty bez negativních. Na nic takového nevěřím. Podívejte se na Healthy Plate Harvard Medical School a vyberte si jednu změnu ve své jídelníčku podle tohoto zdravého talíře. Pro mne tato změna byla vzít ráno na hotelu talíř, naložit si ho zeleninou a sníst. Nehledě na to co si dám kromě toho, každé ráno talíř zeleniny. Z toho jsem pokračoval dále.

Jaká změna to může být u vás? Skvělé je zařadit do svého jídelníčku luštěniny (čočku jsem považoval za jakýsi zelený hnus, dá se jí ale přijít na chuť), oříšky (perfektní svačina non plus ultra, která se vejde do každé tašky) a nějaké ovoce jako svačinu. Naučte se také jíst větší množství zeleniny. Tohle jsem odkoukal v Asii, kde jsem žil dva roky. Dlouhověkost je tam naprosto běžná věc. Je to podle mě dané tím, že strava je tam velmi dramaticky opřená o zeleninu, zatímco my jsme hodně masožravci. Nechci vám kázat o tom, že zabíjet zvířata kvůli jídlu je problém, ale vaše zdraví vám rozhodně poděkuje za více zeleniny ve vašem jídelníčku. A ukazuje se, že na tom něco bude.

To byly čtyři oblasti, které mají z mého hlediska největší dopad na množství vaší energie v životě – spánek, pohyb, aktivní relaxace a jídlo. Vyberte si dvě oblasti a jednu malou změnu, kterou v těchto dvou oblastech uděláte. První týden si jen pište, na jaké hodnotě jste začali a potom se měsíc snažte držet vaši změnu implementovanou. Každý týden revidujte váš plán a přemýšlejte nad tím, jak ho vylepšit. Pokud se vám nepodařil den změnu držet, snižte změnu na menší množství.

Pracovat 12 hodin denně se dá s hodně energií. Musíte mít ale z čeho brát.