Jak se naučit asertivitu vs jak dělat více užitečné práce

Internet se hemží články o tom, jak se naučit asertivní chování. Jak se naučit prosazovat váš názor, zvýšit vaše sebevědomí a naučit se stát si za svými názory. Málokdy je tohle doopravdy problém.

Možná jste četli článek, který před nedávnem proběhl novinami. V Ostravě manažerka supermarketu vzala paním na kase stoličky na sezení a museli tak v práci stát. K tomu byl doprovodný článek psychologa o tom, jak prosazovat svoje názory, jak získat židli zpět, jak si nemusíme nechat vše líbit.

Opravdu je prosazování svého názoru to, co světu chybí? Co kdyby váš názor nebyl prosazený, co kdyby váš hlas nebyl vyslyšený, mohli byste světu prospět, mohli byste i tak být úspěšní?

Věřím, že ano. Pokud nabízíte na trhu cenné schopnosti a dovednosti a soustředíte se na to, co umíte nabídnout, je problém asertivity sekundární. Nemá cenu se soustředit na prosazování svých názorů, pokud za vámi nestojí nějaká užitečná práce, užitečné výsledky, které někomu zlepšují život, pomáhají od bolesti nebo jen zvyšují míru pohodlí.

Nejdřív se snažte měnit lidem život k lepšímu v takové míře, že se o vás začne mluvit mezi lidmi i na internetu. Pokud jste to dokázali a máte cenné dovednosti, které umíte na trhu nabídnout, začněte řešit asertivitu, sebevědomí a umění prosadit se.

Asertivitou mě můžete přesvědčit, že vás mám poslouchat. Dobře – a máte co nabídnout?