Jazyky umíme blbě a můžeme si za to (částečně) sami

Za poslední dva roky jsem měl tu možnost poznat víc jak deset lektorů němčiny. Tahle zkušenost mě obohatila o pocit, proč jsme v jazycích tradičně na chvostu v celé EU. Rád bych to nějak shrnul, kdo je podle mě dobrý učitel jazyka, kdo špatný a proč Češi podle mého umí jazyk špatně a celý ten proces učení je špatně.

Život není učebnice.

Na tohle narazíte asi jako první věc, když dorazíte do Drážďan, možná jen za česko-německé hranice. Možná jste uměli dokonale tabulky všech možných pádů, ale jak na vás Němec začne šprechtit, jste mimo. Proč? Byli jste nejspíš zvyklí na to, jak mluví Němci na CD k učebnici. O tom, že takhle nikdy nemluví, nemusí být asi řeč.

Byli jste také zvyklí na rozhovory v učebnici a důkladné vypisování gramatických cvičení v učebnicích. Další ztráta času, protože Němec se s vámi chce dohodnout, musíte reagovat a nemáte zrovna čas přemýšlet, která spojka jde se kterým pádem. 

Váš učitel to myslel dobře.

Chtěl vás naučit gramatiku, které spojky se váží s kterým pádem a jak se v Němčině pěkně skloňuje. Což většinou vede k tomu, že v reálu jste nervózní říct vůbec jednu souvislou větu, protože se bojíte. abyste neudělali chybu. V regionu DACH (Německo, Rakousko, Švýcarsko) pracují miliony cizinců, kteří umí hůř (nebo líp) jak vy. Nikdo se na vás nebude koukat blbě, když budete blbě mluvit.

Včera koupit já dva rohlík.

Pokud je cílem jazyka se domluvit, pak potřebuje hlavně slovíčka. Spoustu slovíček. S těmi pár základní gramatiky a jedete. To netrvá dlouho se naučit. Když budete pilovat každou gramatiku, ztrácíte čas něčím, co samotný rodilý mluvčí úplně nerozumí.

Větě výše asi všichni rozumíme. Ok, není uhlazená, není správně, ale má jasný smysl. Pokud ale nevíte, jak se řekne "rohlík", je to už docela problém.

Jak z toho ven?

Obklopte se cizím jazykem, který se chcete naučit - knížky, audioknížky, videa, telefon a počítač v daném jazyku. Dělejte ho každý den. Ano, každý den.  Najděte si kamaráda či kolegu, který daným jazykem mluví a pravidelně ho trénujte.

Pokud se budete muset domluvit, jazyk se naučíte zázračně rychle. Nutnost je (v učení jazyků) matka inovace a pokroku.