Je potřeba naučit se řídit energii, ne čas

Právě čtu skvělou knížku The Power of Full Engagement od Tony Schwartze a Jim Loehra. Tady jsou některé moje poznámky ke knize a zkušenosti z některých tipů, které jsem rovnou implementoval.

Autoři se věnují top manažerům, sportovcům a koučují je k lepším výsledkům. Co se mi líbí na jich práci je, že musí mít výsledky. Sportovce i manažery zajímají hmatatelné, prokazatelné výsledky a proto jsou jejich tipy velmi pragmatické. 

Hlavní myšlenou jejich knihy je, že naším nejcennějším zdrojem je energie, ne čas. Můžete mít čas dokonale naplánovaný, ale pokud nemáte energii, stejně fungujete velmi neefektivně.

Hlavní myšlenky, co jsem si odnesl a hned použil:

  1. Dělejte si krátké přestávky po 90 až 120 minutách práce. Podobný tip najdete i v knížce Konec prokrastinace. Osvědčilo mi se projít, vyjít pár pater schodů a dát si ovoce. Energie je objektivně daleko lepší v průběhu celého dne.
  2. Plánujte volnočasové aktivity a braňte svůj volný čas/side projekty. Další skvělý tip. Nikdy jsem nechápal, jak je možné že moji kolegové stíhají běhat triatlony, věnovat se volnočasovým aktivitám a plavat v 6 ráno. Jednoduché - všechny tyhle aktivity skvěle dobíjí. Je dobré řadit v průběhu týdne různé rychlosti. Začal jsem tedy běhat (někdy sám, někdy s kamarádem) a pravidelně psát blog. Energie je výrazně vyšší než když jsem se nehýbal. 
  3. Energie přichází primární z dýchání, jídla a spánku. Snažím se jídlo nepodceňovat, vyhýbat se sladkému a nezdravým věcem. Základ je snídaně, kterou se snažím vždy dát. Doporučuji. Stejně jako v průběhu dne mít 6 menších jídel - udržíte pozornost.
  4. Šlofík funguje. Pokud to jde a můžu, dám si šlofíka v průběhu dne, nebo jen zvolním po oběde a jdu se trochu projít. Získáte tak zase energii. Pracujte v krátkých spintech (90-120 minut) a nezapomínat na přestávky.

Zkuste některé z tipů a věřím, že získáte více energie do svého dne. Můžete se i podívat na video Tony Schartze The Myths of the Overworked Creative.