Pojďme se stát světovými - o důležitosti dvou cizích jazyků

Co nám Čechům chybí je znalost alespoň dvou cizích jazyků na skvělé úrovni. Umět jazyky "dobře" a spoléhat jen na to, co je v naší kotlině nám nebude stačit k tomu stát se světovými.

Když jsem byl na střední, myslel jsem si, že mi bude stačit docela dobrá angličtina (přečtu si knížku, rozumím filmu, domluvím se) k tomu, abych fungoval za hranicemi. Po pár návštěvách oblíbených Drážďan a Německa jsem si uvědomil, jak velkou mezeru ve vlastních dovednostech oproti Němcům mám.

Všichni Němci co jsem potkal uměli skvěle anglicky a plynně německy, což znamená, že na rozdíl ode měn se daleko lépe domluví v DACH i jiných státech. 

A bylo mi najednou jasné, že angličtina stačit nebude. Více jak 30% našeho exportu jde do Německa a více jak 80% jde do zemí EU.  Zjistil jsem, že jsme na tom se spolužáky s jazyky dost podobně (čti: "špatně"). Mrská úroveň jazyků na vysoké škole se stala denním chlebem a asi vás nepřekvapuje, že 95% zdrojů k předmětům bylo v češtině. Česky umí stejně lidí jako je počet lidí žijících v New York City plus přilehlém okolí. Čeština nám k opravdové světovosti nepomůže.

Řekl jsem si, že řešení je ale v mých rukách.

Prvním krokem bylo tedy přidat anglické zdroje k českých. A tak jsem hned skvělého Holmana (učebnice ekonomie) doplnil o Gregory Mankiwa a začal kupovat anglické knížky na Amazonu a Bookdepository, plus pořídil jsem předplatné u Audible, abych tak mohl poslouchat angličtinu do sluchátek kdykoliv na cestě. To mi pomohlo získat informace ze zahraničí a zlepšit si alespoň pasivně angličtinu, kterou jsem pak dostat alespoň na úroveň C1.

Němčinu jsem oprášil a začal jí ladit na Duolingo, díky čemuž jsem se dostal na úroveň, že si v Německu už německy objednám jídlo a pití v restauraci, domluvím se v obchodech a vyřídím vše na hotelu. Nicméně to nestačí zůstat na A2.

Nejlepším způsobem jak se naučit jazyk je podle mě (a) obklopit se jazykem co se učíte (seriály, knížky, audioknížky, filmy v originále) a (b) najít si doučování alespoň 2x týden 1:1. Pro anglické učitele (alespoň v Praze) doporučuji Teacher Creature, němčinářů je v Praze velmi málo, takže budete muset googlit. Učitel by vás měl podporovat a maximálně vás nutit používat cizí jazyk. Tj. žádná čeština, příp. žádná angličtina (v případě učení se druhého jazyka).

Školy by podle mě měly zařadit hodiny čistě v angličtině už od střední školy a používat učebnice v angličtině. Jen tak nás to donutí mluvit a používat cizí jazyk. Byl jsem šokovaný, když jsem zjistil že na Filipínách se na univerzitách vyučuje v angličtině a tak lidé, o kterých jsem si myslel že lezou po stromech, byli na tom s angličtinou daleko lépe než já. 

Přidáte se ke mě a výzvě na tento rok vypilovat dva světové jazyky na opravdu dobrou úroveň?