Jednoduché tipy jak se za 20 hodin naučit skoro cokoliv

Chtěl bych se naučit hrát pořádně golf, naučit se plavat kraul, naučit se vařit, skvěle vyjednávat. Chtěl bych absolvovat asi patnáct různých kurzů, chtěl bych se naučit rychleji psát na počítači. Jak se ale něco rychle naučit, pokud máte málo času?

Možná máte stejný pocit. Je toho tolik, co byste se rádi naučili, ale nevíte kdy. Možná máte hodinku dvě denně, které byste mohli investovat do učení nové dovednosti, ale zdá se vám to hrozně málo. Jsme opravdu odkázáni na to, být pořád stejní a od jisté doby už nemáme šanci se nic nového naučit? Pochybuji.  Věřím, že existuje systematická cesta, jak se naučit novou dovednost poměrně rychle. Dvacet hodin soustředěné aktivity často stačí na to, abyste se naučili něčemu novému.

Když jsem se učil prezentovat, hrát golf, jezdit na snowboardu a programovat, všiml jsem si, že některé přístupy fungují lépe, než ostatní. A lidé často opakují stejné chyby. Jak se rychle a efektivně naučit skoro cokoliv? 

1. Konkrétně definujte vaši cílovou úroveň dovednosti. 

Prvním krokem je jasně definovat váš cíl. "Chtěl bych se naučit komunikační dovednosti. Chtěl bych se naučit time management." Tyhle cíle nejsou konkrétní a tím se snažte vyhnout. Co se konkrétně chcete naučit? Pokud se chcete naučit dobře komunikovat, chcete uřídit naštvaného zákazníka, nebo umět říci v klidu vašemu zaměstnanci, že by se měl v práci více usmívat?

Definujte vaši cílovou úroveň dovednosti co nejkonkrétněji. 

2. První hodinu a půl si vyhraďte na intenzivní výzkum vaší cílené dovednosti.

Hodina a půl nezní možná jako mnoho, ale když první hodinu a půl dáte do intenzivního výzkumu vaší cílové dovednosti, může vám to obrovsky pomoct  zjistit, o čem to vlastně celé je. O čem je programování, o čem je golf, o čem je webová grafika. Rychle si projděte několik stránek na internetu (Wikipedie může stačit) a prolistujte pár knížek v knihkupectví na dané téma. 

Po tomto kroku byste měli mít solidní přehled o tom, co se budete muset naučit.  

3. Identifikujte jednotlivé dílčí dovednosti a investujte čas především do těch nejdůležitějších.

Dejme tomu, že se chcete naučit hrát golf. To je poměrně komplexní dovednost, která se skládá z dílčích dovednosti. Musíte se naučit patovat, hrát dlouho i krátkou hru. chipovat, naučit se správný postoj a švih, umět vybrat správné hole a vybavení.  

Jak vidíte, "hrát golf" znamená ve své podstatě spoustu dílčích dovedností. Mnoho lidí udělá tu chybu, že stráví prvních dvacet hodin učením se pouze jedné z dílčích dovedností (často si vyberou tu pro ně nejméně bolestivou). Tím se naučí jen některé dovednosti, ale hraní golfu to pořád není.

Ze kterých dílčích dovedností se skládá to, co se chcete naučit? Pokud se vám nepodařilo najít ty nejdůležitější, zkuste se zeptat profesionála. Najděte si trenéra, kouče, někoho zkušenějšího, kdo vám poradí a první hodiny trénujte pouze s ním. Nevytvoříte si špatné návyky, které budete pak pracně dlouho odbourávat.  

4. Kupte si veškeré potřebné vybavení.

Možná to zní až příliš jednoduše, ale spoustu lidí tento krok podcení a měsíce po tom, co se snaží něco naučit, stále nemají základní vybavení. Můžete měsíce toužit po tom naučit se německy, ale dokud nebudete mít německou gramatiku, pořádnou učebnici, německé poslechy a videa a lektora nebo hodiny němčiny, nejspíše se německy nenaučíte. V tomto kroku vám může opět pomoci profesionální trenér nebo lektor. 

Co nejrychleji získejte potřebné vybavení. 

5. Vytvořte si rychlé smyčky zpětné vazby. 

Nejefektivnější učení probíhá v rychlé smyčce zpětné vazby. Co to znamená? Že v průběhu učení dostáváte rychle zpětnou vazbu na vaše akce a můžete tak dělat korektivní akce. Pokud se chcete naučit programovat, máte výhodu. Počítač vám rychle řekne, jestli program funguje nebo ne. Pokud se chcete ale naučit třeba time management, je to daleko složitější. Budete nejspíše potřebovat pár hodin s koučem nebo někým zkušenějším, který vám bude dávat zpětnou vazbu třeba každý druhý den. 

Rychlá zpětná vazba, rychlé učení. Proto jsou třeba kluby prezentování Toastmasters tak efektivní. Každý kdo prezentuje, dostane po prezentaci okamžitou zpětnou vazbu. A každý kdo hodnotí, je hodnocen zkušenějšími. Tím se vytváří rychlá smyčka zpětné vazby.

Věřím, že těchto pět kroků vám pomůže se naučit skoro cokoliv rychleji.

Co se chcete naučit?  Začnete dnes.