Když nestačí malé změny, je potřeba naprostá transformace.

Change will not come if we wait for some other person or some other time. We are the ones we have been waiting for. We are the change that we seek.  - Barack Obama

Zvyky vás přivedly tam, kde jste teď. Pokud chcete být jinde, je nejlepší začít měnit právě staré zvyky. Čím odlišnější jsou vaše budoucí cíle od současné reality okolo vás, tím větší budou změny vašich zvyků. Před deseti lety jste byli velmi pravděpodobně úplně jiným člověkem. Teď je čas na podobnou transformaci znovu.

Včera jsem byl s mým dobrým kamarádem a mimo jiného jsme mluvili o změnách a zvycích. Oba máme v hlavě spoustu projektů, ale hrozně málo času. V podobné situaci je podle mně většina lidí. Dostanete se do fáze, kdy už nestačí jen malé změny. Je těžké už něco dalšího outsourcovat, přivstat si o trochu více (když už tak vstáváte brzy). Pokud jste v té situaci, je podle mě čas začít zpochybňovat základní zvyky, na kterých váš život doposud stál.

Zpochybňujte váš osobní business model. Zpochybňujte jakým způsobem pracujete, jak jezdíte do práce, s kým pracujete, jak pracujete. Znáte ty příběhy, kdy někdo přežije infarkt a od doktora se pak dozví jednoduše: "Ještě jeden takový infarkt a je po vás.". Dotyčný pak začne pravidelně cvičit, okamžitě totálně změní svou stravu a nakoupí všechny knížky o zdravé výživě, work-life balance a zdravém životním stylu v prvním knihkupectví, které potká. 

Jak je možné, že to do té doby nebyl schopný udělat? Musíme všichni čekat na rakovinu nebo infarkt, abychom radikálně změnili svůj život? 

Podle mně ne. Potřebujete k tomu jasné cíle, často velmi tvrdou a upřímnou zpětnou vazbu od lidí, kteří jsou (zatím) schopnostmi vysoko nad vámi, motivaci a znát, jak fungují zvyky. Pro to doporučuji skvělé video pod článkem. Charles Duhigg je prostě boží a neznám lepší knížku o budování zvyků než Síla zvyku (The Power of Habit). Vřele doporučuji, moje kopie už obešla tři lidi a věřím, že další si jí ještě půjčí.

Proč děláme to, co děláme aneb Síla zvyku: