Mějte každý měsíc jeden šílený nápad

Paretovo pravidlo mimo jiné říká, že 80 procent našich vzpomínek pochází ze dvaceti procent aktivit. Proto se vyplatí si každý měsíc naplánovat jeden šílený nápad. 

Každý měsíc udělejte něco, na co budete dlouho vzpomínat. Něco naprosto mimo váš běžný standard žití, protože je to právě to, co vám zůstane v paměti. Nuda a šeď je něco, co si nepamatujeme. Pamatujeme si dobře výjimky, které kontrastují s běžnými dny. Co může být tím kontrastem? 

  • Jednou mě napadlo vyběhnout Ještěd. V lednu. To není věc, co někdo dělá běžně. Na tenhle super výlet pamatuji dodnes, budu znovu opakovat (jen ne v zimě, ale brzy ráno).

Nemusí vůbec jít ani o něco šíleného, jen něco jiného, co změní (pozitivně) okolí. Může to být jen káva či čokoláda pro někoho, koho potěší víc než cokoliv jiného.

  • Zaplaťte ve frontě na kávu kávu dalšímu. Jednoduše dejte obsluze peníze navíc a řekněte, ať z toho zaplatí kávu dalšímu za vámi.
  • Jednou jsem koupil cappuccino v McDonald's nahoře na Václaváku a donesl pánovi na parkovišti hned vedle. Myslím, že si to pamatoval ještě dlouho.
  • Kamarád koupil čokoládu recepčnímu v jejich kanceláři. Pamatuje si to nejspíše ještě teď.
  • Před pár dny jsem hodil do automatu na kávu peníze a nalepil na něj post-it s nápisem Šťastný den. Malá drobnost za deset korun, která potěší.
  • Jednou jsem koupil v kavárně čtyři kávy a tři jsem rozdal ráno kolegům v práci. Potěšilo desetkrát víc, než mě ta káva stále.

Stalo se vám tohle někdy? Že pro vás někdo udělal něco jen tak? Dělejte něco hezkého jen tak. Ostatní to šokuje. Protože žijeme v době, kde neustále čekáme něco-za-něco. Když porušíte tento vzorec, budete možná trochu za blázny.

Nebo budete možná trochu šťastnější. Jen tak.