Moje filozofie: práce je to jediné, co po vás zůstane

Ne každé pravidlo má smysl následovat.

Ne každé pravidlo má smysl následovat.

Přemýšlel jsem, že by bylo dobré dát svou současnou životní filozofii sem na blog. Mě to donutí se zamyslet nad tím, co je vlastně pro mě důležité.. a někoho z vás to vlastně může inspirovat.

Práce je to jediné, co po vás zůstane.

Když jsme byli s kamarádem na střední (zdravím Tě, Vojto!), tak jsme se vsadili, že budeme do 30 opravdu bohatí, nebo se raději zabijeme. Dnes už bych sebevraždu v případě kariérního neúspěchu nespáchal, ale byl to pro mě asi projev hluboké touhy něco v práci dokázat. 

Pracujeme pro peníze, jasně. Nevěřím, že člověk chodí do práce a vstává s obrovským nadšením a neutuchající touhou po práci. Možná někdo, já ne. Nicméně to co mě na práci baví je to, že její výsledky jsou to jediné, co po vás na světě zbude. Ještě také děti (když budete mít štěstí).

Čas máte na všechno, zdraví jen jedno.

Málokdy spěchám, nedává to smysl. Budou to už skoro dva roky, co jsem začal muset řešit zdraví (o tom, pokud dostanu odvahu, třeba někdy jindy - nicméně jedno takové upřímné přiznání o mozkové příhodě najdete tady). Jak přijdou první zdravotní potíže, pravidelné návštěvy nemocnice a léky, uvědomíte si jedno - máte čas na všechno. 

Máte čas na cvičení, pořádnou stravu i klidný oběd. Máte čas na dovolenou, na vaše přátele i na pravidelný odpočinek. A pokud si ten čas nenajdete (a zdravotní potíže mít budete), čeká vás bezmocný koloběh doktorů, bolesti a stavů totálního zoufalství. Máte čas na všechno. A pokud máte pocit, že ne - počkejte do prvních zdravotních problémů. Ukážou vám, že i bolavý zub je horší jak hladomor v Africe.

Udržuj kvalitní vztahy, protože většině lidem jsi u zadku.

Většina lidí by obešla vaše bezvládné tělo na ulici, pokud byste dostali infarkt. Naprosté většině lidí na tomhle světě jste ukradení. Což nás dostává k myšlence, že je potřeba si nesmírně vážit těch lidí, kterým na vás záleží. A to je v době instantní těžké. Možná máte pocit, že si někoho najdete na dvě kliknutí. Není to tak, do postele možná, ale ne na pořádný vztah.

Pohyb, spánek, strava.

Pro mě tři svaté pilíře zdraví, dobré nálady a normálního života. Řešte všechny tři, protože jsou vzájemně propojené. Pohyb vám pomůže lépe usnout, kvalitní spánek vám pomůže mít více energie na pohyb a strava ovlivňuje jak vaši vůli, tak energii a náladu. Podceňoval jsem všechny tři (kromě snad spánky), teď řeším všechny tři.

Hodně vydělej, rozumně investuj, chytře ušetři.

Hodně vydělávat nestačí. Můžete brát sto měsíčně, ale když osmdesát utratíte, jste na tom finančně stejně jako ten, co bere dvacet. Baťa považoval za základní finanční přemýšlení tuhle rovnici a já si ji stále připomínám. 

Jak vám přijde výplata, dejte si peníze bokem a žijte se zbytkem. Jednoduchá rada, velmi dobré výsledky.. A ještě jedno - halíře dělaj talíře. Dávejte si pozor na malé výdaje. Časem se z nich stávají výdaje velké. Tisíc korun měsíčně je dvanáct tisíc ročně a sto dvacet tisíc za deset let. Dívejte se na to takovýma očima.

Co chceš? Jdi za tím. Neřeš moc ostatní.

Je dobré vědět, co chcete. Jestli si chcete koupit Mustanga, jděte za tím, vydělejte si na něj a kupte si ho. Nenechte si radit od lidí, kteří jezdí ojetou oktávkou. Mají nejspíše jiné životní priority, než vy. Stejně tak, pokud si kupujete ojetá auta a co ušetříte raději investujete. 

S životem je to jako s šampónem na vlasy. Většině lidí vyhovuje něco jiného a je to velmi individuální otázka. Všechny věcí a cílů je velmi individuální otázka. Neposlouchejte tedy příliš ostatní a jděte si za svým.

Čtěte knihy. Ne články.

Je lepší číst dlouhé knihy. Naučí vás lépe přemýšlet, naučí vás vidět svět jinýma očima. A zlepšíte se tak postupně v čemkoliv chcete, velmi levně. Klidně kupujte z ebay nebo odjinud knihy z druhé ruky. Knihy jsou super a stojí pakatel.