Naděje a důvěra a někdy je lepší přestat věřit

 You have to trust in something  your gut, destiny, life, karma, whatever. – Steve Jobs, ze zahajovací řeči k absolventům na univerzitě Standford.

Naděje je síla, která nás žene dopředu. Když víte, že dokážeme něco změnit, že dokážeme něco začít a něco dokončit. Mít naději podle mě dává smysl životu, protože bez ní by nemělo ráno smysl ani vstávat ani z postele. Proč by někdo strávil roky práce studiem, když by neměl naději že studium dokončí? 

Někdy je ale lepší přestat věřit a ztratit důvěru. Podnikatel, který ztratí důvěru ve své podnikání v době krize a postaví tak nový úspěšný business, místo toho aby dál prohluboval ztráty. Amatérský běžec, který přestane mít důvěru v samostatný trénink a najde si trenéra, aby pak zaběhl skvělý čas ve svém prvním maratonu. Vedoucí, který přestane vkládat naděje do nového člena týmu, který se prostě neosvědčil. Ano, bral ho do týmu, ale je snazší uznat chybu, než lpět na starých rozhodnutích.

Máme přirozenou tendenci se chovat podobně s ohledem na naše minulá rozhodnutí. Naděje dává smysl každému našemu dni a potřebujeme doplňovat naději stejně často, jako se sprchujeme. Je jedno jestli věříte v karmu, druhý život, Boha, v létající špagetové monstrum nebo věříte jen v sebe. Věřte tomu ale naplno, je to lepší než chodit po světě a nedůvěřovat nikomu a ničemu. 

Občas je ale dobré ztratit naději. Uleví se vám. Zvyknete si, začnou se hojit staré rány. Nebo budete muset přijmout jiná rozhodnutí.  

Ztrácejte naději rychle tam, kde nepřicházejí výsledky. Stačí i malé výsledky, ale pak to musíte cítit v sobě, že je to něco, za čím máte jít.. Kde jsou velké výsledky, držte naději pevně v rukou.