Život a naše tendence dramatizovat

 Život není často tak dramatický, jak se nám zdá. Dramata mnohdy často interní, ne externí záležitost.

Když si pustíte večerní zprávy, pěkný film nebo si přečtete noviny, nejspíše narazíte na dramata. Vraždy, únosy, loupeže, přepadení, znásilnění, napadení. Dramata nás snadno zaujmou - jsou jednoduchá, snadno pochopitelná, obsahují často emoce a jednoduchou zápletku. Dramata se šíří mezi lidmi daleko lépe než fakta a vědecké poznatky a proto se tak dobře prodávají. A noviny a zprávy to dobře ví, jejich příjem plyne z čtenosti a sledovanosti. A tak se dramata přesně hodí do jejich repertoáru. 

Život ale není často tak dramatický. Máme tendenci si pak vytvářet sami vlastní dramata a dramatizovat některé události, které se okolo nás dějí. Není přeci snadnější si domů přivést potetovaného kluka v podmínce, než si sednout k počítači a psát dva měsíce bakalářku? Není snadnější začít kouřit, dramaticky přibrat váhu než pravidelně sportovat každý den? Na pravidelném sportování a psaní bakalářky není ale nic dramatického. Výsledky se nedostaví okamžitě. Zato drama má okamžité účinky a díky němu můžeme získat velmi rychle pozornost. 

Pokud máte pocit, že je váš život drama, zkuste se zastavit. Je dost možné, že drama vytváříte vy. Je snadnější řešit drama, než obyčejnou, systematickou práci, která vede k vašim cílům. Nenechte se unést dramaty okolo vás a pokračujte tudy, kam chcete dojít. 

Přivést si domů potetovaného kluka (holku) v podmínce vám může zajistit sice více pozornosti než systematická práce na vaší bakalářce.

Není drama jen způsob, jak zakrýt jiné problémy?