Naslouchání principy

Více než třicetkrát denně jsem si při každém rozhovoru připomínal, abych pozorně naslouchal. Pozorné poslouchání mi přináší výsledky, rozumím tak lépe lidem a vím, co vlastně chtějí. Miluji někomu naslouchat, ale mělo to vždycky jeden problém. I když jsem znal přesně všechny dobré zvyky naslouchání, necítil jsem se úplně přirozeně. Hlava případně židle lehce natočená k tomu kdo mluví. Vybírat témata, které jsou pro toho druhého zajímavá, přikyvovat lehce a nepravidelně a snažit se zopakovat po poslouchání to, co jsem slyšel. Neustále jsem si v hlavě opakoval tyhle body.

Znát všechny postupy je skvělé, ale být řízen správnými principy a strategií je pro mě stejně zásadní. Dal jsem si daleko jednodušší cíl. Naslouchat toho druhého tak, abych zjistil, co přesně ho motivuje. Jaká je jeho strategie a být schopen zopakovat to co jsem slyšel tak, že ten druhý souhlasí. Je to daleko jednodušší, než se snažit dělat všechny malé drobnosti dobře. Dá se to naučit jako zvyk a pomůže to neskutečně. Zjistit motivaci druhého vám otevře oči, když na vás třeba někdo nadává. Měl špatný den, chce vám pomoct, nebo s vámi prostě nesouhlasí a nadávky jsou nástrojem, který zrovna on používá?

Soustředit se na jednotlivé aspekty vašeho dobrého zvyku, který budujete je skvělé. Podle mě se to dá i zjednodušit a to na jeden jednouchý princip, který za vámi bude stát a bude vás řídit. Člověka řízeného principy poznáte snadno, protože jeho chování se jeho principům bude přizpůsobovat.