Nastavení očekávání

"The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark." – Michelangelo

Ukazuje se, že do jisté míry fungujeme podobně jako termostat. Čas od času je proto dobré si zkontrolovat vaše vnitřní nastavení. 

Termostat udržuje stálou teplotu. Pokud teplota klesne pod nastavenou hranici, zapne se topení. Podobně funguje naše chování - pokud nedosahujeme stanovených cílů, upravujeme svoje chování a motivuje nás to k většímu výkonu, abychom cíle dosáhli. Mohou nastat tak různé varianty. Zkuste se nad nimi zamyslet a definovat si, kde jste právě teď.

Situace první - nemáte stanovené cíle. Pak není jasné podle čeho byste měli své chování upravit a k jakým hodnotám (úspěchu, zdraví, peněz, ...) se chcete dostat. Řešení - nastavte si cíle. Cíle zvyšují naši motivaci a lidé s jasně stanovenými cíli dosahují lepších výsledků

Situace druhá - nemáte zpětnou vazbu. Možná už máte jasně stanovené cíle, ale nevíte jak se vám daří. Chcete zhubnout, ale nevíte, kolik toho sníte a jak moc cvičíte. Řešení - začnete si vést záznamy a revidujte váš pokrok na denní/týdenní bázi. Sledování pokroku na vašich cíle je zásadní ingrediencí pro efektivní dosahování cílů.

Situace třetí - máte nastavené cíle extrémně nízko. Tohle je podle mě častá, bezpečná volba. Člověk si zvolí nízký cíl, o kterém si je jistý, že ho dosáhne. Mottem je pak, že slibem nezarmoutíš. Zkuste se přeci jen trochu hecnout a stanovit si jeden ambiciózní cíl pro tento rok.

Kde právě jste? Jak máte nastavený váš termostat? Zrevidujte a upravte podle toho vaše cíle.