Nedostatek talentu? Těžko.

Je většina z nás ve vrcholovém sportu, kde hrají roli vrozené dispozice? Ne. Snaží se většina z nás stát světovými virtuózy, kteří se už rodí s nástrojem v kolébce? Také ne.

Většina z nás pracuje v odvětvích, kde je většina dovedností naučitelných a talent nehraje významnou roli.

Významnou roli hraje praxe a trénink. Někde v koutku duše doufáme, že bychom se narodili s větším talentem. Všechno by najednou šlo snadněji! Nemuseli bychom tolik dřít, nemuseli bychom číst tolikrát jednu knížku, nemuseli bychom trávit hodiny přemýšlením nad tím, jak řešit problémy, se kterými se potkáváme. 

Mohu si stále myslíte, že talent je opravdu důležitý. Že Michael Jordan byl políbený basketbalovým bohem. Opravdu? Podívejte se na tohle video. Možná je čas přemýšlet o něčem jiném, než talentu.

Pokud bych vám mohl něco doporučit, vyberte si dovednost, která je cenná a zároveň o ní lidé mají zájem a jsou za její využívání ochotni platit. Naučte se jí na mistrovské úrovni, nesoustřeďte se na peníze, soustřeďte se na to učit se a dávat většímu počtu lidem větší hodnotu. Elon Musk radí pracovat 2x více než ostatní. Je dost pravděpodobné, že když budete trénovat 2x déle, budete velmi rychle stoupat?

Nedostatek talentu? Těžko. Málo snahy? Tomu bych už věřil.