Nemáte čas? Možná řešíte blbosti.

Motto:

Hledí-li si kdo věcí cizích a malicherných, nezbývá mu čas na věci vlastní, potřebné a důležité. – Tomáš Baťa
resite-kraviny.jpg

Design topení na obrázku je učinění fail. Podobných věcí, které jsou očividně špatně, najdete každý den desítky. Vyplatí se vám tím ale zabývat?

Všímat si špatného designu vám pomůže vylepšit si  váš dobrý vkus a cit pro to dělat věci tak, aby fungovaly. Samotným pozorováním se můžete hodně naučit.

Na činžovním domě, který stojí při cestě k nám domů je očividně špatný design zábradlí na balkóně. Devadesát procent lidí si zábradlí zakrylo rákosem, aby skrz něj nebylo vidět. Na soukromí architekt mohl ale myslet už při návrhu a místo velkých mezer u zábradlí tam dát např. neprůhledné sklo. Nebylo by pak třeba zábradlí balkónu zakrývat rákosem. Stačilo se dívat co lidé chtějí (soukromí na balkóně). 

Takových chyb najdete spoustu. Špatně navržené jídelní lístky, reklamy cestovek, weby, billboardy, chyby v designu mobilního telefonu.... každý den se setkáváme s věcmi, které nás spíš trápí, než že nám slouží.

Řešit tyhle malichernost a psát o nich dlouhosáhlé články je na nic, pokud s tím něco neuděláte a pozorování nějak nevyužijete. Krásným příkladem pozorování je např. návrh korejského designéra, který přepracoval volební lístky v USA nebo Peter Smart, který vytvořil nový design palubních lístků do letadla. 

Takové mini projekty se budou snadno šířit po webu, bude se o vás mluvit a lidé vás budou chtít slyšet a následně najmout. Je to také skvělá věc jak obohatit vaše CV ve volném čase.

Co si z toho vzít?

  1. Najděte něco, co nefunguje, co je špatně.
  2. Pozorujte. 
  3. Navrhněte, jak by bylo nejlepší to řešit.
  4. Publikujte vaše řešení na webu.

Neřešte blbosti, ztrácíte tím čas. Zkuste ale s námi sdílet řešení. Výhodné jak pro nás, tak pro vás. Výhodné pro celý svět.

Co můžete vyřešit?

Pozn. Tipy na knihy o designu, díky kterým se na věci budete dívat naprosto jinýma očima:

The Non-Designer's Design Book - Robin Williams

Universal Principles of Design - W. Lidwell, K. Holden, J. Butler

The Design of Everyday Things - Don Norman

Don't Make Me Think - Steve Krug